Πρωταθλήτρια η «Πέλα», σε μπελάδες η Δάφνη Γλαύκης

Πρωταθλήτρια του 5ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας και μαθηματικά είναι πλέον η Πελασγιώτιδα μετά και την ισοπαλία (1 – 1) στη Γλαύκη με την ομώνυμη ομάδα της Δάφνης.

Το συγκρότημα του Κώστα Μπακατσή είδε τον δεύτερο Απόλλωνα Γαλήνης να χάνει δύο βαθμούς στην αναμέτρηση με την Ομόνοια (0 – 0) και διατήρησε την απόσταση έξι βαθμών στη κορυφή του 5ου Ομίλου πανηγυρίζοντας παράλληλα τον τίτλο του πρωταθλητή καθώς ακόμη και σε πιθανή ισοβαθμία οι «πετεινοί» είναι από… πάνω!

Στον αντίπαλο στρατόπεδο, αυτό της Γλαύκης, η αγωνία συνεχίζεται, μιας και ο ένας βαθμός που τη χωρίζει πλέον από τον τέταρτο Λαρισαϊκό είναι εύθραστος και αναμένεται το φινάλε να είναι συγκλονιστικό.

Στο 15ο λεπτό της συνάντησης ο νεαρός Ποτός με ένα βολ – πλανέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που στο 19′ είχαν και δοκάρι σε προσπάθεια του Λαζαρίδη.

Το ισόπαλο και τελικό σκορ, 1 – 1, διαμόρφωσε στην επανάληψη και στο 67ο λεπτό, ο Νίκος Τσιώλης για τους γηπεδούχους, οι οποίοι θέλουν νίκη την επόμενη, προτελευταία αγωνιστική με την Ομόνοια για να εξασφαλίσουν μαθηματικά την άνοδό τους στην Α΄1 ΕΠΣΛ, μιας και τελευταία αγωνιστική θα πάρουν ξεκούραστα το τρίποντο άνευ αγώνος κόντρα στον Πηνειό Λάρισας.

Δάφνη Γλαύκης (Θοδωρής Κυριακούλης): Κοσμάς, Κουτίνας, Τσιώλης Ευαγ. (71’ λ.τ. Μπλατσάς), Καραγιάννης, Αρβυθάς, Τζιότζιος Β., Στεργίου, Αδαμούλης, Μητροδήμος, Τσιώλης Ν., Τζιότζιος Μ. (62’ Χειμώνας).

Πελασγιώτιδα Λάρισας (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Λαζαρίδης (76′ Νυχτερίδας), Γούργος, Χατζηκαμαγιάννης, Πατσώνης, Ζιούστης, Μούτος, Ποτός, Τσιγγάνης (85′ Ντογκάνι), Γελαλής, Δαμασιώτης (62′ Ζυγογιάννης).