Πρωταθλήτρια η Προοδευτική Ανάβρας!

Την μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου και του πρωταθλήματος πανηγύρισε η Προοδευτική Ανάβρας μετά τη νίκη της με 3 – 1 στη Μαρμαρίνη επί του τοπικού Χειμάρρου, επιστρέφοντας στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας μετά από δύο σεζόν απουσίας.

Για να στεφθεί όμως πρωταθλήτρια η ομάδα της Προοδευτικής Ανάβρας μία αγωνιστική πριν το φινάλε, βοήθησε και η Πελασγιώτιδα που υποχρέωσε σε ισοπαλία τον Πύρρο Λάρισας (2 – 2), τον οποίο και κράτησε στους 61 πόντους τη στιγμή όπου η Προοδευτική έφτασε τους 65, μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Έτσι η ομάδα του Πύρρου πλέον θα περιμένει στα μπαράζ ανόδου τον Προμηθέα Λάρισας από τον 1ο Όμιλο και μία εκ των Ελπίς Μεσοχωρίου και Λαρισαϊκού από τον 2ο Όμιλο.

Το σκορ για την ομάδα του Γιώργου Λυκοκώστα άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Αντώνης Γκαραλιάκος ενώ άμεση ήταν η αντίδταση των γηπεδούχων που ισοφάρισαν το παιχνίδι στο 28′ με κεφαλια του Σταμούλη απο σέντρα του Τζανέκα. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν και πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο 44′ με τον Γιώργο Καραντώνη που έκανε τα τέρματα της ομάδας του, δύο, κλείνοντας με το 1 – 2 το πρώτο ημίχρονο υπέρ της Ανάβρας.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 82′, με τον Βλάχο να δίνει το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς του πρωταθλήματος και αφού εκείνος και οι συμπαίκτες του πληροφορήθηκαν το αποτέλεσμα του Πύρρου, οι παίκτες του Γιώργου Λυκοκώστα έστησαν ένα «μίνι» πάρτυ για την μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου.

Μια νίκη-πρωτάθλημα εξαιρετικά αφιερωμένα στον μεγάλο άτυχο τερματοφύλακα της Προοδευτικής Ανάβρας, Κώστα Ξύτσα ο οποίος «έσπασε» το χέρι και φυσικά του εύχονται άπαντες περαστικά και ταχεία ανάρρωση.

Χείμαρρος Μαρμαρίνης (Γιάννης Μπουρνάκας): Άτσος, Τζανέκας, Σταμούλης, Γκέκας, Βλάχος, Πολύμερος, Γουγλάνης, Τζουλάι, Νάτσης, Αργύρης, Καρπέτης.

Αγωνίστηκαν και οι: Νάστος, Νταφούλης, Γλουστιάνος, Κανιάρης.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Φιλοκώστας, Μαρκολέφας, Μπούρας, Γεννητσεφτσής (60′ Χονδροδήμος), Γιαννουλέας, Καραντώνης (80′ Κόγιος), Ντόντος, Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Αποστόλου (70′ Βλάχος), Σχοινάς.