Πρωταθλήτρια χειμώνα η Αμπελιά!

Τις «γκέλες» των Αβέρωφ και Βούναινα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Αμπελιά, όπου επικράτησε της Ανάβρας με 4 – 0 για τη 15η αγωνιστική της Α΄1 ΕΠΣΛ και έτσι αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα!

Αυτή η αγωνιστική έδινε και τον άτυπο τίτλο στο πρωτάθλημα της Α΄1 τοπικής κατηγορίας και πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Αμπελιά, καθώς Αβέρωφ και Βούναινα πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας στα παιχνίδια του Σαββάτου απέναντι σε Γιάννουλη και Νέα Πολιτεία αντίστοιχα.

Με αυτή τη νίκη το συγκρότημα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου έφθασε τους τριάντα τρεις βαθμούς, ενώ οι «βυσσινί» του Γιώργου Λυκοκώστα παρέμειναν στους είκοσι ένα πόντους και την ένατη θέση της βαθμολογίας.

Στο 16ο λεπτό του αγώνα ο Νίκος Φαρμάκας με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον Άρη Φιλοκώστα και η μπάλα σταμάτησε στα δίχτυα για το 1 – 0.

Ακόμη, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και της ομάδας του στο 31ο λεπτό με κοντινό πλασέ, ενώ ο Σταύρος Σαμαράς – Καμηλαράκης στο 34′ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Αμπελιά με ψύχραιμο πλασέ αφού πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και προς το τέλος του παιχνιδιού, ο Νίκος Γκρίτσας με σουτ από θέση βολής κατάφερε να διευρύνει το σκορ σε 4 – 0 και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Γεωργούλας Θωμ., Σερίφης Β., Σελήνης (83′ Ζαφειρούλης), Κολοβός Κ., Αγγέλης, Σαΐτης, Περήφανος, Γαρουφαλιάς, Σαμαράς – Καμηλαράκης, Φαρμάκας (65′ Κόκκινος), Γεωργούλας Θοδ. (75′ Γκρίτσας).

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Φιλοκώστας, Τζιάφος (55′ Ιμπρούσι), Γεννητσεφτσής (65′ Παφίλης), Τζαβέλλας, Ντόντος, Ριζούλης, Καραντώνης, Κορδαλής, Παπαδόπουλος, Γκαραλιάκος, Τσαγκαλάς (83′ Πράττος).