Πρωταθλήτρια «Χειμώνα» η Βερδικούσια

Στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε στη Γ΄ ΕΠΣ Λάρισας και στον 2ο Όμιλο, η Προοδευτική Βερδικούσιας με ανατροπή «πέρασε» από τα Καλύβια, κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα του Μύτικα με 2 – 3, διατηρώντας τη κορυφή του 2ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣΛ με 20 βαθμούς και τον πρώτο λόγο για άνοδο στη Β΄ ΕΠΣΛ.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Δημήτρης Μιχαλές των φιλοξενουμένων που πέτυχε δύο τέρματα στο ματς. Τόσο το 1 – 0 που έδωσε το προβάδισμα στους «λύκους», όσο και το νικητήριο (2 – 3) στο φινάλε της αναμέτρησης.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ και φρόντισαν να το διατηρήσουν έως το φινάλε του ημιχρόνου. Μετά από σέντρα του Δημήρη, ο Δημήτρης Μιχαλές με προβολή πέτυχε το 0 – 1. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι «τούμπα», κάνοντας το ματς υπέρ τους, το 2 – 1, σκορ όμως που δεν κατάφεραν να το κρατήσουν.

Και αυτό γιατί αρχικά στο 75′ ο Σπύρος Ζερδαλής μέσα από την περιοχή με δυνατό βολέ έφερε το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία με τους φιλοξενουμένους να μην αρέσκονται σε αυτό και στο 82′ έπειτα από γύρισμα του Δήμκου και κοντινή κεφαλιά του Δημήτρη Μιχαλέ, πήραν μια σπουδαία νίκη που τους εδραιώνει για τα καλά στη κορυφή του 2ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Νυχτερίδας Ρ., Μούμος, Μάνης, Φραγκογούλας, Νυχτερίδας Γ. (75′ Μπαρούτας), Ζερδαλής, Μπακλαβάς, Σινάπαλος (46′ Δίχρης), Δημήρης, Δήμκος, Μιχαλές.