Πρωταθλητής και απευθείας άνοδο στη Γ΄εθνική για τον Ηρακλή Λάρισας!

Πανάξιος πρωταθλητής στο πρωτάθλημα της Α΄τοπικής κατηγορίας αναδείχθηκε ο Ηρακλής Λάρισας, όπου και πανηγύρισε παράλληλα την απευθείας άνοδο στη Γ΄εθνική κατηγορία!

Με την ισοπαλία απέναντι στη Λάρισα 2012 (1 – 1), το συγκρότημα του Χρήστου Χατζηλιάδη έφθασε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα που ήταν η άνοδος στη Γ΄εθνική, καθώς είχε τη διαφορά από τον Φαλανιακό και χρειάζονταν μόλις τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τα χαμόγελα και οι πανηγυρισμοί περίσσευαν στους ποδοσφαιριστές, προπονητές και διοίκηση του Ηρακλή Λάρισας μετά το τελικό σφύριγμα του κ. Γκάγκα, όπου σήμανε την άνοδο των «κυανόλευκων» στην επόμενη κατηγορία!

Με το τελικό αποτέλεσμα και το 1 – 1, ο Ηρακλής Λάρισας τερμάτισε στη πρώτη θέση έχοντας συγκεντρώσει εβδομήντα έξι βαθμούς, ενώ στον αντίποδα, η Λάρισα 2012 και το σύνολο του Σπύρου Μπέλτσιου με τον βαθμό της ισοπαλίας τερμάτισε στη δέκατη τρίτη θέση με τριάντα βαθμούς και θα αγωνιστεί στους αγώνες μπαράζ για τη παραμονή στην Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής Λάρισας μπήκε καλύτερα και έφθασε στο γκολ στο 13ο λεπτό με έξοχο σουτ του Αποστόλη Νάστα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Το 1 – 0 αποτέλεσε και το σκορ ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και αποτέλεσμα αυτού ήταν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 84ο λεπτό με τον Δημήτρη Κίτσιο με ωραίο τελείωμα ύστερα από ατομική ενέργεια.

Βέβαια, χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Α’», με το 1 – 1 όμως να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, η διαφορά των έξι βαθμών ανάμεσα σε Ηρακλή Λάρισας και Φαλανιακό έδωσε την απευθείας άνοδο στη Γ΄εθνική στο συγκρότημα της Νεάπολης!

Λάρισα 2012 (Σπύρος Μπέλτσιος): Παπαζήσης, Φλώρος Αντ. (60΄λ.τ Μπαστούνης), Μπόντε Ντ., Κόκκινος, Πρόντα, Κίτσιος Π., Φλώρος Παν., Κουκουτσέλος, Κίτσιος Δ., Πεπκολάι. Τσιάγκος.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Γιαννακόπουλος, Λάμπρου (76′ Δολιάνης), Φορτομάρης, Ντιντής, Μανιώτης, Γκιουρσάνης (87′ Κυριάκης), Νάστας, Ζαφειρίου (90′ Ράχης), Χριστίδης (89′ Μούλιας), Κακαβίτσης.