Πρωταθλητής το Αβέρωφ, απομακρύνοντα τα μπαράζ για τον Λαρισαϊκό

Ο Λαρισαϊκός έπαιζε με τη πλάτη στον τοίχο και για μόνο ένα αποτέλεσμα, τη νίκη, βρήκε όμως απέναντί του τον πρωταθλητή του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, ΠΑΟΛ Αβέρωφ, με τον οποίο και αναδείχθηκε ισόπαλος με 1 – 1, χάνοντας την ευκαιρία να περάσει στη δεύτερη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Πρωταθλητή και μαθηματικά έχει ο 2ος Όμιλος της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, καθώς ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ με τον βαθμό που πήρε κόντρα στον Λαρισαϊκό κατέκτησε και μαθηματικά τη κορυφή του Ομίλου. Από την άλλη, η ομάδα του Λαρισαϊκού ήθελε νίκη και παράλληλα… μη νίκη της Ελπίς Μεσοχωρίου στο “Βιολογικό” με τον Πανιώνιο, για να περάσει εκείνος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Εν τέλει αμφότερες οι δύο συνδιεκδικήτριες ομάδες της δεύτερης θέσης πήραν από έναν βαθμό στις αναμετρήσεις τους και πλέον η Ελπίς Μεσοχωρίου φαντάζει ως το απόλυτο φαβορί για τη δεύτερη θέση, δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Μετά από ένα στείρο 0 – 0, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 65ο λεπτό με τον Θωμά Κουσιά, για να ισοφαρίοσυν εκ νέου την αναμέτρηση στο 89′ οι του Λαρισαϊκού με τον Γιάννη Μπουζώνα. Στο φινάλε της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν ίσως την φάση ολοκήρης της σεζόν, όταν και ο Βαγγέλης Κουτσιμανής αστόχησε απέναντι από τον Σδούγκα για να δώσει τη νίκη και τη δεύτερη θέση στους “πράσινους”.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Σδούγκας, Πατρίκης, Μήτσιος (65′ Τζουρτζουκλής), Μούτσα, Κοτρώτσιος Χρ., Λιλολάρι, Ντέκας, Γκουτσιούδης (75′ Στεργίου), Κουτσάκης (85′ Κουκουράβας), Παρλάντζας, Κουσιάς.

Λαρισαϊκός (Γιώργος Χατζής): Τάσης, Μικερτζής, Βασιλείου, Καραϊσκος, Μαντζώνης, Κωφός, Νταής (75′ Φωκαϊδης), Μπουζώνας, Κωνσταντάς (46′ Βάσσος), Γκέκας, Τασιόπουλος (65′ Κουτσιμάνης).