Πρωϊνή αλλά… άνετη επικράτηση

Μετά το 5 – 0 επί της Ζωοδόχου Πηγής, ο Προμηθέας υπέταξε και τον Μαρίνο Αντύπα με το ίδιο ακριβώς σκορ, στο πλαίσιο της 14ης Αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Το παιχνίδι έλαβε χώρα στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β΄» το πρωί της Κυριακής (05/03, 11:00) με τον Προμηθέα να «κλειδώνει» την υπόθεση… τρίποντο από το πρώτο κιόλας μέρος, όταν και προηγούταν με 3 – 0. Με τη νίκη αυτή ο Προμηθέας συνεχίζει να προπορεύεται στη κορυφή του Ομίλου με 40 βαθμούς, οκτώ περισσότερους από την δεύτερη Αναγέννηση Ζαππείου.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ρουμπιές με σουτ μέσα από τη περιοχή άνοιξε τον χορό των τερμάτων για τους φιλοξενουμένους, για να πάρει την σκυτάλη στο 24′ ο Τριτάρης που μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε νωρίτερα ο Πότσης. Το χορό των τερμάτων για το πρώτο μέρος «έκλεισε» από σέντρα του Σεΐζη και πλασέ στη κίνηση, ο Δολμές στο 33ο λεπτό.

Στην επανάληψη και στο 58′ ο Παπαδόντας με σουτ έξω από τη περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4 – 0, για να διαμορφώσει στο 88′ το τελικό 5 – 0, μετά από ωραίο συνδυασμό των Πότση, Καρκαντζιά και Παπαδόντα, ο Πότσης.

Οι φιλοξενούμενοι στο 62′ έχασαν και πέναλτι με τον Σεΐζη να το κερδίζει και εν συνεχεία να βλέπει τον Σουλτσιώτη να του το απεκρούει, ενώ στο 86′ είχαν και δοκάρι σε προσπάθεια του Δολμέ.

Μαρίνος Αντύπας (Βασίλης Παπαϊωάννου): Σουλτσιώτης, Γκουρνέλος, Μπακόλας, Τζήκας, Παπαναστασίου, Βλασιάδης, Παπαγεωργίου, Κοτσικόρος, Δρογγούλας, Καραγιώργος, Πάσχου.

ΑΕΛ – Προμηθέας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Πατσιούρας, Ψύρρας, Πότσης, Σκαφιδάς, Καρκατζιάς, Παπαδόντας, Σεΐζης, Ρουμπιές, Τριτάρης, Δολμές.