Πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο για τον Αχιλλέα!

Τη πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε χθες στον Τύρναβο ο Αχιλλέας Φαρσάλων, όπου επικράτησε της τοπικής ομάδας με 5 – 2. Τρία πέναλτι σημειώθηκαν σωστά από τον κ. Κουκούλη στη χθεσινή αναμέτρηση!

Οι «κιτρινόμαυροι» του Τάκη Παραφέστα κατάφεραν από το πρώτο ημίχρονο να πάρουν σκορ ασφαλείας και στην επανάληψη αφού το κράτησαν υπέρ τους, πήραν τη πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Αντίθετα, οι παίκτες του Νίκου Αλεξούλη ενώ είχαν καλή παρουσία στο χθεσινό παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, όμως κρατούν τη θετική εμφάνιση που είχαν απέναντι στον Αχιλλέα Φαρσάλων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, στο 14ο λεπτό ο Κώστας Νεμπεγλέρας εκτέλεσε φάουλ και με κοντινή κεφαλιά ο Αραπίτσας ευτύχησε να βάλει μπροστά τον Αχιλλέα Φαρσάλων στο σκορ.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Αραπίτσας κέρδισε πέναλτι και ο Κώστας Νεμπεγλέρας έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 23ο λεπτό ο έμπειρος αμυντικός μέσος τροφοδότησε τον Φίλιππο Καραμπούζη και ο τελευταίος με εντυπωσιακό σουτ βολ πλανέ, δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Γιώργο Παναγιωτόπουλο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0 – 3.

Δέκα λεπτά μετά, ο Τύρναβος αντέδρασε και μείωσε σε 1 – 3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαγγέλη Τζιόλα, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Γιάννης Μπάκος.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το σκορ σε 1 – 4. Ο Κώστας Νεμπεγλέρας έκανε τη βαθιά πάσα από το χώρο του κέντρου και ο Φίλιππος Καραμπούζης από πλάγια θέση και από τα δεξιά, πέτυχε το 1 – 4 για τον Αχιλλέα και παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι έπειτα από χέρι του Μάρκου και προσπάθεια του Γιάννη Μπάκου. Ο Βαγγέλης Τζιόλας ήταν εύστοχος και πάλι από τα έντεκα μέτρα και μείωσε σε 2 – 4.

Το τελικό 2 – 5 διαμόρφωσε στο 74ο λεπτό ο Αναγνώστης. Ο Κώστας Νεμπεγλέρας σημείωσε ακόμη ασίστ καθώς σε αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων», εκείνος έκανε τη σέντρα και μέσα στη περιοχή του Τυρνάβου ο Αναγνώστης πήρε τη κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό του Γιάννη Γραβάνη, μιας και ο Γιώργος Παναγιωτόπουλος είχε περάσει εκτός λόγω τραυματισμού, για το τελικό σκορ.

Τύρναβος 2005 (Νίκος Αλεξούλης): Παναγιωτόπουλος (70′ λ.τ. Γραβάνη), Λιάκος, Γανός, Γαλάνης, Τσούτσας, Τσατσελάρι Ρ. (46′ Μαυροδήμος), Μπάκος, Πατσιωτός, Γκαντρής (57′ Καραλής), Τζιόλας, Βλιώρας (46′ Καλέσης).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Χάμος, Μάρκου, Κουρούμαλος, Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Καραμπούζης, Τλούπας (65′ Κατσανάκης), Αραπίτσας, Καραγκούνης, Αναγνώστης.