ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ 2016 - 17 ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ - ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΑΤΣΑΛΙΔΗΣ

Πρόκριση από το πρώτο… ημίχρονο!

Την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε σήμερα το μεσημέρι ο Δωτιέας Αγιάς, καθώς επικράτησε της Λάρισας 2012 στο «Γ. Μητσιμπόνας» με σκορ 4 – 1. Έτσι, ο Δωτιέας θα κληρωθεί στα ημιτελικά με τον νικητή της αναμέτρησης Δαμασιακού – Μαυροβούνι.

img_0412

Το συγκρότημα του Δημήτρη Μπουκουβάλα που προέρχεται από την νίκη κόντρα στο Βλαχογιάννι για το πρωτάθλημα το περασμένο Σάββατο, πέτυχε ακόμη μία νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στη Λάρισα 2012 και για τον θεσμό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

img_0431

Η πρώτη ουσιαστική φάση στον αγώνα ήταν και γκολ για τον Δωτιέα. Ο Κώστας Σούλι επιχείρησε μία σέντρα από τον χώρο του κέντρου στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης και αφού ο Νίκος Ιορδανίδης πραγματοποίησε μία λάθος έξοδο, ο Γιώργος Τσατσαλίδης πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1.

img_0454

Στο επόμενο λεπτό τώρα, ο Ντέβιντ Μπόντε δοκίμασε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νίκου Ιορδανίδη.

img_0441

Ο Δωτιέας Αγιάς κέρδισε ένα φάουλ στο 15ο λεπτό σε πολύ καλό σημείο και εκτελεστής αυτού ήταν ο Τσακάλι. Ο κεντρικός αμυντικός των φιλοξενουμένων εκτέλεσε, κέρδισε τον Νίκο Ιορδανίδη κι έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Λάρισας 2012 για το 0 – 2.

img_0461

Στο 26ο λεπτό του παιχνιδιού τώρα, οι παίκτες του Δημήτρη Μπουκουβάλα συνδυάστηκαν πολύ ωραία και ο Γιώργος Τσατσαλίδης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Παναγιώτης Σκέντζας έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βασίλης Ντακούλας κι ενώ οι γηπεδούχοι έδιωξαν αρχικά τη μπάλα, εν συνεχεία σούταρε ο Χρήστος Νάτσης, όπου δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3 – 0 με σουτ από θέση βολής.

img_0546

Μάλιστα, το παιχνίδι επισκιάστηκε από τη φάση του 45ου λεπτού. Ο κ. Ντελέζος Ι. υπέδειξε λανθασμένα φάουλ του Παναγιώτη Σκέντζα πάνω στον Γιώργο Τσατσαλίδη και ο παίκτης του συνόλου του Νίκου Αργυρούλη αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Κάπου εκεί, τα πράγματα «χάλασαν», όπου οι άνθρωποι της Λάρισας 2012 διαμαρτυρήθηκαν έντονα και δικαιολογημένα προς το πρόσωπο του ρέφερι, όπου και κράτησε πέντε λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.

img_0562

Στην επανάληψη τώρα και στο 64ο λεπτό η Λάρισα 2012 μείωσε σε 1 – 3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Τσιάκου, ενώ στο 78ο λεπτό, ο Γιαννακός που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, πέτυχε το 1 – 4, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ στη σημερινή αναμέτρηση. Τέλος, ο Δωτιέας είχε και δοκάρι, καθώς στο 80ο λεπτό ο Χρήστος Νάτσης σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Μάκη Γεωργούλα με γυριστό σουτ από πλεονεκτική θέση.

img_0511

Λάρισα 2012 (Νίκος Αργυρούλης): Ιορδανίδης (38΄Γεωργούλας Θωμ.), Φλώρος Β., Στρατής, Φλώρος Παντ., Φλώρος Παν., Σκέντζας, Κίτσιος Δ., Γεωργούλας Θοδ. (84′ Νταής), Φλώρος Αντ., Τσιάκος, Κόκκινος.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Φαρμάκας, Γούτος Ευάγγ., Γούτος Ν. (38′ λ.τ. Φιλιππούλης), Τσακάλι, Ντελής, Σούλι, Τσατσαλίδης (73′ Γιαννακός), Ντακούλας, Χαλάτσης, Νάτσης, Μπόντε (57′ Τσαγκαλάς).