Πρόκριση με Μπαστακό για τον Απόλλωνα

Χάρη στο γκολ του Μιχάλη Μπαστακού στο 31ο λεπτό, ο Απόλλων Λάρισας πήρε το μεσημέρι της Τετάρτης (02/10) αυτό που ήθελε απέναντι στον Αετό Ορφανού, τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η μεταξύ τους αναμέτρηση έλαβε χώρα το απόγευμα της Τετάρτης στο στάδιο “Ανθή Καραγιάννη” (στο πλαίσιο της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος) και ο Αριάν Μπελάι είδε τους παίκτες του να κερδίζουν ένα εκτός έδρας ματς και τη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Παρά τις πολλές ευκαιρίες που χάθηκαν στον αγώνα, ο Απόλλων Λάρισας με 1 – 0 προκρίθηκε έναντι του Αετού Ορφανού στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, με τον Γκουστάβο να έχει και δοκάρι στο 55′, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές.

Και αυτό γιατί ο Ναζίμ, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον ρέφερι της αναμέτρησης στο 75ο λεπτό. Το 0 – 1 έμεινε μέχρι το φινάλε και η ομάδα της Φιλιππούπολης κέρδισε τη πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Αετός Οφρυνίου: Κυφωνίδης, Θεοδοσιάδης 85` Πανάγου, Κάπατζης, Κωνσταντινίδης, Παυλίδης, Καραγιαννίδης, Ελέζι, Ουζούνογλου 53` Γιάννα, Φουστέρης 57` Σαββατιανός , Δουμάνης, Αποστολίδης.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελάι): Γκέκας, Τασιούλης, Χατζής, Σκούπρα, Σουλιώτης, Μπαλοτέλι, Μπαστακός (80′ Σιφναίος), Καμπέρης, Νύκταρης, Ναζίμ, Κούλπας (32′ Μπιμάι).