Πρόκριση – ρεβάνς οι «πετεινοί»…

Ο Α.Ο. Μαυροβουνίου ήταν ο μεγάλος νικητής της κόντρα «πετεινών» – «Μυρμιδόνων» το μεσημέρι της Τετάρτης (05/12, 14:30) στο γήπεδο Μαυροβουνίου. Ο Σάββας Χατζηλιάδης ήταν εκείνος που «χώρισε» τις δύο ομάδες, δίνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης στους «πετεινούς» με γκολ στο 117′ της παράτασης.

Μια άτυπη ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό με 3 – 0 από τον θεσμό του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας, πήρε ο Α.Ο. Μαυροβουνίου, πετώντας εκτός συνέχειας του θεσμού τον περσινό φιναλίστ, Αχιλλέα Φαρσάλων. Εκείνος που χάρισε την νίκη – πρόκριση στο φινάλε του δευτέρου μέρους της παράτασης, ήταν ο Σάββας Χατζηλιάδης που ήρθε από τον πάγκο στο 70ο λεπτό και έμελλε να είναι εκείνος ο ποδοσφαιριστής ο οποίος δεν επίτρεψε στους 22 να πάνε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Τουλάχιστον στη κανονική διάρκεια του αγώνα. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Αχιλλέας έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει «κεφάλι» στο σκορ, με τον Κούμπρια να χάνει από τον Μαγαζιώτη σε τετ – α – τετ. Ο τερματοφύλακας του Μαυροβουνίου σταμάτησε και το πλασέ του Ζιώγα πέντε λεπτά αργότερα. Ενώ στο 15′ το σουτ του Παπακωνσταντίνου πέρασε λίγο άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Τόλη Ακριβοπούλου πέντε λεπτά αργότερα.  Στο μισάωρο της αναμέτρησης, ο Δημήτρης Μπάγκας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως το πλασέ του έδιωξε ο Κουτσογιαννουλής.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε το παραμικρό όσον αφορά την έκβαση του αποτελέσματος, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στον έξτρα χρόνο της παράτασης.

Η παράταση ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το Μαυροβούνι. Έπειτα από σέντρα του Νίκου Μπατζέλα, ο Σάββας Χατζηλιάδης πετάχτηκε με προβολή όμως ο Κουτσογιαννουλής έδιωξε εντυπωσιακά στο δεξί του «παραθυράκι». Αυτήν ήταν όμως η προειδοποιητική βολή του Σάββα Χατζηλιάδη. Στο 110′ της παράτασης ο Χριστιανίδης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα από τον κ. Αντωνίου, για αψιμαχία με τον Νίκο Μπατζέλα σε μια φάση στην οποία αποβλήθηκε και ο άμεσος συνεργάτης του προπονητή του Αχιλλέα Φαρσάλων, Φεραίου Γιαννακού, ο Λευτέρης Τέας.

Ο Αχιλλέας έφτασε κοντά στο γκολ στο 113′ με τον Κούμπρια να βλέπει τον Μαγαζιώτη να του λέει και πάλι όχι. Τελικά στο 117′ οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Σε αντεπίθεση, Βούκουτος και Χατζηλιάδης έβαλαν στην μέση τον Μάντζαρη, ο πρώτος έσπασε την μπάλα και ο Χατζηλιάδης με κοντινό πλασέ πέτυχε το «χρυσό» τέρμα για την ομάδα του Μαυροβουνίου.

Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους «πετεινούς» στην επόμενη φάση του Κυπέλλου και τους Φαρσαλινούς εκτός διοργάνωσης. Εκείνοι που σίγουρα έφυγαν «γεμάτοι» από το γήπεδο ήταν οι φίλαθλοι που θυσιάσαν το μεσημέρι μιας εργάσιμης ημέρας για να απολαύσουν μπάλα και παρά το 0 – 0 των πρώτων 90′, η αλήθεια είναι πως οι δύο ομάδες έπαιξαν κατά διαστήματα ποδόσφαιρο. Άλλωστε τόσο το συγκρότημα του Λάζαρου Αγγλόπουλου όσο και αυτό των Γιαννακού – Τέα έχουν αγωνιστική ταυτότητα και το αποδεικνύουν σε κάθε παιχνίδι. Ομάδες που δεν χορταίνεις να… βλέπεις!

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Μαγαζιώτης,, Τατσέλος, Σιδέρης (70′ Χατζηλιάδης), Βούκοτος, Κολιοφούτης, Μπατζέλας Β. (110′ Ατέσης), Μπατζέλας Νίκος, Μπάγκας Δ. (46′ Νόττας), Ακριβόπουλος, Αρσένης.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Φεραίος Γιαννακός – Λευτέρης Τέας): Κουτσογιαννουλής, Τλούπας, Μάντζαρης, Τσούλης, Κατσανάκης, Κομισόπουλος, Αλαμάνης (46′ Χριστιανίδης), Γιαννολόπουλος (70′ Ταστεμερίδης), Κούμρια, Παπακωνσταντίνου, Ζιώγας.