Πρώτη ήττα για τον ΑΟΣ

Την πρώτη ήττα για φέτος γνώρισε η ομάδα του Α.Ο.Σουφλαρίων όπου για την 9η αγωνιστική της Β ΕΣΚΑΘ αντιμετώπισε την Α.Ε 2002 σε ένα παιχνίδι που είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι κορυφής καθώς αναμετρήθηκαν οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου.Τα Σουφλάρια ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και με ένα σερί αναπάντητων πόντων έφτασαν την διαφορά στο +10 με το τέλος της πρώτη περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και εξισορρόπησαν την κατάσταση με σωστές επιλογές και δυνατή άμυνα κλείνοντας το ημίχρονο με 30-33.Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο αλλά τα Σουφλάρια να έχουν πάντα το προβάδισμα.Στην 4η όμως περίοδο με τους παίχτες της Α.Ε 2002 να παίρνουν ενέργεια από τον κόσμο τους και εκείνους του Α.Ο.Σ να έχουν σοβαρό πρόβλημα με τα φάουλ οι ισορροπίες άλλαξαν.Οι γηπεδούχοι 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού παρά τις προσπάθειες των Σουφλαρίων.