Πρώτη ήττα για τον ΑΟΣ

Με άσχημο τρόπο έκλεισε το 2012 για την ομάδα του Α.Ο.Σουφλαρίων που στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Β ΕΣΚΑΘ ηττήθηκε εκτός έδρας από την ομάδα της Α.Ε.Τρικάλων με σκορ 57-50 και έτσι πλέον ο όμιλος απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον με 3 ομάδες να ισοβαθμούν στην κορυφή.

Ο αγώνας:

Με την έναρξη της αναμέτρησης η Τρικαλινή ομάδα προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της και κατάφερε να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα με 9-2 στο 5′.Εκεί τα Σουφλάρια ανέβασαν την απόδοσή τους και βρήκαν λύσεις στην επίθεση μειώνοντας σε 16-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με τις δυο ομάδες να παίζουν σκληρή άμυνα και την ΑΕΤ, η οποία είχε ως κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Βήτα, να χτίζει μια διαφορά η οποία έφτασε τους 9 στο τέλος του ημιχρόνου(28-19).Στην επανάληψη τα Σουφλάρια μπήκαν πιο δυνατά και με διαδοχικά καλάθια στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο (39-38) στο 8′ με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 44-42.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη αλλά η ΑΕΤ, με τον Βήτα(23 π) να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια και τον Μπαλωμένο Χ.(12 π) να δίνει πολύτιμες λύσεις, πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 53-46 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και ουσιαστικά εκεί καθάρισε το ματς καθώς τα Σουφλάρια δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με το τελικό 57-50 να είναι δίκαιο.

Τα δεκάλεπτα:16-11,28-19,44-42,57-50

Σουφλάρια (Κυρατζής): Γκατζώνας 8, Καστώρης Ζ 14(1), Πολυμέρου, Ζέρβας 6, Καστώρης Α 1, Μολάς , Κατσιάνης, Ναυροζίδης 10, Γκόλτσος 4, Κονδυλόπουλος 3(1) , Κυρατζής , Μπαριώτας 4

ΑΕΤρικάλων (Γκότας): Μπαλωμένος Χ. 12, Μπαλκιζάς 2 ,Λίπας 10(2), Ζάχος , Μπαλωμένος Α. 2, Τσιμούρτος 8(1) , Φλώρος, Πιτσάρης, Βήτας 23 , Κωσταντίνης