Πρώτη νίκη για τη Βερδικούσια και ακολουθεί «τελικός» με τη Μαρμαρίνη!

Τη πρώτη νίκη όπου τη φέρνει ένα βήμα πριν την άνοδο πέτυχε η Βερδικούσια απέναντι στον Λαρισαϊκό με σκορ 2 – 1 κι ενώ τη τελευταία αγωνιστική θα κριθεί ποια ομάδα με τη Μαρμαρίνη θα πάρει το εισιτήριο για την Α΄1 τοπική κατηγορία.

Οι «βυσσινί» πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη λοιπόν στη 4η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ στη Β΄τοπική κατηγορία κι έφθασαν τους τρεις βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» του Μανώλη Μπατσαρά έμειναν στους έξι πόντους και τη δεύτερη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Την αρχή στα γκολ έκανε ο Ηλίας Χατζής με κεφαλιά από σέντρα του Στατήρη στο 40ο λεπτό και το 1 – 0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 52′ ο Κώστας Δαλαμπύρας ισοφάρισε σε 1 – 1 με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ ο Νίκος Νανούλης στο 66ο λεπτό πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Κώστα Μπακλαβά, καθώς τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Προοδευτική πήρε τους τρεις πρώτους βαθμούς στους αγώνες μπαράζ…

Μάλιστα, στο 78ο λεπτό ο Σοφοκλής Καρκατσέλας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λαρισαϊκού με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ ο Λαρισαϊκός είχε χαμένες ευκαιρίες στο παιχνίδι με τους Τσιμπουκλή, Δαλαμπύρα και Κωνσταντά.

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Νυχτερίδας, Γκουρνέλης (65′ Μπακλαβάς), Ζερδαλής Σπ. Δ. (83′ Γκουντελιάνης), Φραγκογούλας, Ζερδαλής Σπ. Χρ., Μούμος, Καρκατσέλας, Οικονόμου Ν. Γ., Νανούλης (75′ Οικονόμου Ν. Αθ.), Στατήρης, Χατζής (85′ Πουρνάρας).

Λαρισαϊκός (Μανώλης Μπατσαράς): Πατέτσος, Καζαντζής (65′ Φωκαΐδης), Δημουλός Γ. (80′ Θέμελης), Ακρίβος (60′ Σουμπασίτης), Μαντζώνης, Μπουζώνας, Δημουλός Κ., Μανωλόπουλος, Τσιμπουκλής, Δαλαμπύρας (70′ Ιορδανίδης), Κωνσταντάς.