Πρώτη νίκη για τον Άρη Χαράς

Τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης Χαράς κόντρα στο Μαυρουβούνι με το τελικό σκορ να είναι 3 – 1. Βέβαια γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι “σπάσαν” τα δοκάρια, με το σκορ δηλαδή να μπορούσε να ξεφύγει σε υψηλότερο σκορ. Έτσι η γηπεδούχοι που έχουν κάνει και το ρεπό τους “γεύτηκαν”  και τη χαρά του πρώτου τριπόντου τους. Στην αντίπερα όχθη το Μαυροβούνι δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό και θα κοιτάξει να πάρει τη νίκη την επόμενη αγωνιστική.

Στα μέσα του πρώτου μέρους κατάφεραν να πετύχουν το πρώτο τους τέρμα οι γηπεδούχοι, τέρμα που θα τους “έλυνε” και τα πόδια για τη συνέχεια. Συγκεκριμένα στο 22′ ο Μαβρατάι σέντραρε στο πρώτο δοκάρι με τον Μπούσιο με κοντινή προβολή να κάνει το 1 – 0.

Χωρίς να ρίξει τους ρυθμούς ο Άρης, πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 35′ με τον Ακριβοσούλη να σεντράρει και τον Τασιόπουλο με κεφαλιά να ανεβάζει το δείκτη του σκορ για το 2 – 0.

Τρία λεπτά μετά ο Μπούσιος σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων με τους αμυντικούς να διώχνουν όπως – όπως τη μπάλα για αποσοβήσουν την κίνδυνο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μαβρατάι “βρίσκει” πάλι το δοκάρι, το κάθετο αυτή τη φορά, μετά από σέντρα – σουτ που επιχείρησε στο 49ο λεπτό.

Το Μαυροβούνι κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2 – 1 στο 60′, όταν ο Γεωργαντάς βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή και το σουτ κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στο 70′ το σουτ του Μαβρατάι “σταματά” ξανά στο οριζόντιο δοκάρι για να καταλήξει άουτ. Ενώ ο ποδοσφαιριστής κατάφερε να δικαιωθεί 8′ λεπτά μετά, στο 78′ όταν με ωραία ατομική προσπάθεια έπιασε το διαγώνιο σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1.

Ο απόηχος του παιχνιδιού είχε δύο φάσεις για το Μαυροβούνι, με τον Πιτσούλη στο 85′ να σουτάρει μέσα από τη περιοχή στο δοκάρι, ενώ το σουτ του Γεωργαντά στο 88′ πέρασε άουτ.

Να σημειωθεί πώς και οι δύο ομάδες συνεχάρησαν την διαιτητική τριπλέτα για τα άψογα “σφυρίγματά” τους.

Άρης Χαράς (Γιώργος Χατζηκοκολάκης): Βασιλόπουλος (46′ λ.τ. Κατσιούλης), Ζαμπανιώτης, Παπαιωάννου, Διαμαντής, Μακρής, Χατζηκοκολάκης, Τασιόπουλος (70′ Μαχούχας), Μαβρατάι, Ακριβοσούλης, Αθανασίου (85′ Παπαγιανόπουλος), Μπούσιος.

Μαυροβουνι (Σάκης Γεωργαντάς): Φούντας, Νότας (55′ Τσακλάνης), Αθανασίου, Στράτος (60′ Φώλιας), Σταυροθόδωρος, Φάγιας, Μπάτσικας (70′ Σταυρομήτρος), Βαγιούλης, Πιτσούλης, Ζαφειρίου, Γεωργαντάς.