Πρώτη νίκη η Νέα Πολιτεία!

Κάλιο αργά παρά… ποτέ λένε. Και αυτό ισχύει για τη περίπτωση της Αστραπής Νέας Πολιτείας που πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 2 – 1 επί του Αετού Αμυγδαλέας.

dsc_0247

Την 10η αγωνιστική λοιπόν του πρωταθλήματος η Νέα Πολιτεία έβαλε το πρώτο… «τρίποντο» και έφτασε τους 5 βαθμούς, παραμένοντας ωστόσο στη τελευταία θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Αμυγδαλέα υποχώρησε στην 6η θέση με 15 βαθμούς.

dsc_0193

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους. Διότι μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, πέτυχαν ένα κρίσιμο γκολ. Όταν ο Βασίλης Φούντας με σουτ από πλεονεκτική θέση, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και «άνοιξε» το σκορ.

dsc_0195

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στην «εκπνοή» του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γιάννης Αντωνόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Φάνης Πρίφτης πήρε τη κεφαλιά, έστειλε όμως τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Με το 1 – 0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

dsc_0201

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα η Αστραπή Νέας Πολιτείας, απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας. Και πάλι με δράστη τον Βασίλη Φούντα, ο οποίος πέρασε και τον Αντώνη Κωνσταντίνου, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2 – 0.

dsc_0231

Δε μπόρεσαν όμως να χαρούν και πολύ το πλεονέκτημα των δύο γκολ οι γηπεδούχοι. Καθώς ο Αετός Αμυγδαλέας πέντε λεπτά αργότερα, μείωσε στο σκορ. Ο Μιχάλης Δημητρέλης με σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 1. Όμως στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε, με το 2 – 1 να είναι το τελικό σκορ.

dsc_0233

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Θοδωρής Στεργιάδης): Παπαδημητρίου, Σιάρκος, Μούτσιος (46′ Ζαφειρούλης), Αλεξανδρής, Παπαμάνος, Μπαντζέλας, Βενέτης, Κολιοφούτης, Φούντας (65′ Γερακίνης), Κυριάκος, Καλτσάς (80′ Ρουσσάς).

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Χατζηϊωαννίδης, Ευαγγελούλης (50′ Δημητρέλης), Πολύζος, Πρίφτης, Ανδριανόπουλος (80′ Τεκέβης), Καρβούνης, Υφαντής, Κουρούκας, Λουκανίκας (63′ Κορλός), Αντωνόπουλος.