Πρώτη νίκη στο γήπεδο του για φέτος!

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος με τον Δωτιέα Αγιάς και το «διπλό» της δεύτερης αγωνιστικής απέναντι στον Τύρναβο, ο Σμόλικας Φαλάνης επέστρεψε στο γήπεδο του και επικράτησε με 2 – 0 του Αετού Αμυγδαλέας, σημειώνοντας παράλληλα και τη πρώτη φετινή νίκη στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης!

Οι «πράσινοι» ξεπέρασαν το εμπόδιο των «ερυθρόλευκων» κι έτσι έφθασαν τους επτά βαθμούς συνεχίζοντας τη πορεία τους αήττητοι κι ενώ βρίσκονται στη δεύτερη θέση παρέα με τον Ηρακλή Λάρισας έχοντας επτά βαθμούς. Στην αντίπερα όχθη, το συγκρότημα του Δημήτρη Καπετανόπουλου παρά τις προσπάθειες του για θετικό αποτέλεσμα, δεν τα κατάφερε κι έτσι έμεινε στους τέσσερις βαθμούς και την όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μόλις στο 20ο λεπτό ο Σμόλικας Φαλάνης κέρδισε πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Σάκη Λιούσκα και ο Κώστας Κολοβός δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει από την άσπρη βούλα, σημειώνοντας το 1 – 0.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 1 – 0 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 80ο λεπτό η ομάδα του Χρήστου Χατζηλιάδη πέτυχε το 2 – 0 και «κλείδωσε» ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Γιώργος Κακαβίτσης βρήκε τον 16χρονο Νίκο Ζιώγα σε πλεονεκτική θέση και ο νεαρός ποδοσφαιριστής βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για να πετύχουν τέρμα με τους Τόλη Πολύζο και Βασίλη Φούντα, όμως το 2 – 0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Τσιρογιάννης (84′ Κακανούλιας), Σκούπρας, Κολοβός (82′ Τανάγιας), Δολιάνης, Ταστεμερίδης, Μπαλαμώτης, Κατσαρός (70′ Ζιώγας), Λιούσκας, Τάχας (72′ Τεκέδης), Κακαβίτσης.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Κωνσταντίνου, Κορλός (65′ Κλούρας), Μούτσιος (72′ Σάρα), Πολύζος, Περδίκης, Ντιντής, Αντωνόπουλος, Δημητρέλης, Σπανός (60′ Φούντας), Καρβούνης, Ραμάι (78′ Νταμπαλέτσιος).