Πρώτος βαθμός στο τέλος για Δυναμό

Το πρώτο της βαθμό πανηγύρισε στο βοηθητικό της Ανθούπολης η Δυναμό Λάρισας βγαίνοντας ισόπαλη 1 – 1 με τον Κεραυνό Δρυμούν να ισοφαρίζει λίγο πριν τη λήξη. Σε μία σκληρή αναμέτρηση με αρκετά φάουλ οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας και από ένα ημίχρονο η καθεμιά.

Μόλις στο 11′ ο Μπαρούτας Α. πραγματοποίησε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Μπαρούρα Ν να πιάνει την κεφαλιά μέσα από τη περιοχή, αλλά εκεί “σωτήρια” απομάκρυνε ο Αρσένης Διον. σε κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 18ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Γκαντούνα Θ. να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά με τη μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι και εκεί πιο ψηλά από όλους να πιάνει την κεφαλιά ο Αρσένης Βασίλης στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 37′ η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους, ήταν και το τέρμα που πέτυχε η Δυναμό. Ο Ζιώγας έβγαλε ωραία κάθετη στην πλάτη της άμυνας του Δρυμού με τον Μπαρούτα Ν. να γίνεται αποδέκτης τη μπάλα και με ωραίο πλασέ έκανε το 1 – 0 για την ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στο 56′ χάνουν σπουδαία ευκαιρία με τον Τσακνάκη που είχε περάσει ως αλλαγή στην ανάπαυλα. Ο ποδοσφαιριστής έπιασε ένα ωραίο σουτ στη κίνηση, αλλά είδε τη μπάλα να περνάει μόλις λίγα εκατοστά μακριά από το δοκάρι.

Στο 84′ ήρθε και η διακαίωση όμως για την υπεροχή της ομάδας του Δρυμού. Ο Γκαντούνας Θ. εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα για φτάσει στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Δημήτρης Ζιώγας “εκτέλεσε” τον αντίπαλο τερματοφύλακα με ένα δυνατό σουτ, για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και το 1 – 1.

Στο 88′ ο Κεραυνός θα μπορούσε να φύγει και με το τρίποντο, αν ο Γκαντούνας Β. εκμεταλλευόταν καλύτερα το λάθος των αμυντικών και δεν σούταρε άουτ.

Δυναμό Λάρισας (Αθανάσιος Κουρούτσαλης): Τάλιος, Μπαρούτας Α., Ντούφας (57′ Κουτσοδήμος), Κατσιάνας, Σουρμελής, Ευαγγέλου, Ζιώγας, Κόκκας (77′ Ραπτόπουλος), Τέλιος, Ζουρλαδάνης, Μπαρούτας Ν. (66′ Καρατάσιος).

Κεραυνός Δρυμού (Χρήστος Αρσένης): Αρσένης Διον., Αρσένης Β., Μπατσίλας, Γκανούνας Β., Ζιώγας Β., Αρσένης Δημ., Αρσένης Κ. (77′ Γκαντούνας  Κ.), Ζιάρρας (46′ Τσακνάκης), Γκανούνας Θ. (90′ Ζιώγας Θ.), Γκαντούνας Γ., Ζιώγας Δ.