Πύρρειος νίκη για τον… Πύρρο!

Στις νίκες και μάλιστα με ανατροπή του σκορ επέστρεψε ο Πύρρος, κερδίζοντας στο «Κουκουλίτσιος – Μουσιάρης» τον Προμηθέα Λάρισας με 2 – 1.

Η ομάδα του Δημήτρη Βλάχου βρέθηκε πίσω στο σκορ, μέσα σε δύο λεπτά όμως ισοφάρισε το παιχνίδι και το κέρδισε στην εκκίνηση της επανάληψης.

Έτσι, έφτασε τους 11 βαθμούς και παράλληλα την 6η θέση και απέχει πλέον μόλις τρεις βαθμούς από τη πρώτη θέση. Από την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή έμεινε στους τρεις πόντους και στην «ουρά» του 2ου Ομίλου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Ο Προμηθέας άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό. Από πάσα του Δολμέ από τα χαφ στη πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, ο Σεΐζης μπήκε μέσα στη περιοχή και πρόλαβε τον Ξύτσα πλασάροντας για το 0 – 1.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ.

Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι είχαν έτοιμη την απάντησή τους και ισοφάρισαν το παιχνίδι δύο λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα στο 34′ από εκτέλεση κόρνερ του Φουρκιώτη, ο Κάτσης πήρε τη κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή και έφερε το παιχνίδι και πάλι στην απόλυτη ισορροπία.

Στην επανάληψη και με την εκκίνηση αυτής στο 49′ ο Λεσάι πλάσαρε συρτά στην απέναντι γωνία από το όριο της περιοχής για το τελικό 2 – 1.

Πύρρος Βορειοηπειρωτών Λάρισας (Δημήτρης Βλάχος): Ξύτσας, Λίτσα, Μάρης, Τσάκουλης, Κάτσης, Τζιόγκας, Νικούλης (85′ Τζίκας), Φουρκιώτης, Δημόπουλος (63′ Γαλάνης), Λεσάι (88′ Αγκόλι), Αλεξανδρής (55′ Μπούζος).

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Παϊτέρης, Καρβουνάρης, Γκέκας, Χατζησαββίδης (Πατσιούρας Β.), Τσούτσας, Δολμές, Φώτης, Σεΐζης, Καπετανόπουλος, Ρουμπιές (Κατσαμπέλας).