Ρεζίλι στη… «Παραλία»

Η ΑΕΛ… δεν πήγε ποτέ στη Καλαμάτα και μοιραία ηττήθηκε από την ανώτερη Καλαμάτα με 3 – 0 στο Στάδιο Παραλίας, χάνοντας από ομάδα ΔΥΟ χαμηλότερων κατηγοριών!

Οι «βυσσινί» έμειναν στο Στάδιο ΟΑΚΑ και την εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού (1 – 2) και οι «αλχημείες» στην ενδεκάδα που ήταν λογικό πως θα έκανε ο Μιχάλης Γρηγορίου, δεν του βγήκαν, με την ΑΕΛ να είναι ασύνδετη καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα, χάνοντας με 3 – 0, χάρις σε χατ – τρικ του Αλεξόπουλου.

Μετά το 3 – 0 αυτό, η ΑΕΛ καλείται στον επαναληπτικό παιχνίδι του AEL FC ARENA να ανατρέψει το εις βάρος της 3 – 0, κόντρα σε μια ομάδα που αγωνίζεται δύο κατηγορίες κάτω!

Η ΑΕΛ απείλησε στο 16ο λεπτό με τον Φατιόν. Ο Άντονι Φατιόν έκανε ένα σουτ από τα 30 περίπου μέτρα με τον Στεφανάκο που δεν αιφνιδιάστηκε, να απομακρύνει στο αριστερό του «παραθυράκι» σε κόρνερ.

Οι «βυσσινί» ήταν εκείνοι που απείλησαν και πάλι στι παιχνίδι στο 35′. Ο Νίκος Καρανίκας έκανε μια σέντρα από δεξιά, με αμυντικό της Καλαμάτας να κάνει μέσα στη περιοχή «τσαφ», στρώνοντας συνάμα τη μπάλα στον Νούνιτς που μέσα από τη μικρή περιοχή, πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της ομάδας της Καλαμάτας, χάνοντας τρομερή ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα της Καλαμάτας έφτασε στο γκολ στο 39ο λεπτό. Ο Φατιόν έδιωξε τη μπάλα προς τα… πίσω (!) κάνοντάς την διεκδικήσημη στα όρια της μεγάλης περιοχής της ΑΕΛ για Ζίζιτς, Ρίστιτς και Κουιρουκίδη. Ο Ρίστιτς στη προσπάθειά του να απομακρύνει τόσο κλώτσησε στη κοιλιά τον Ζίζιτς όσο και με το χέρι τον χτύπησε στο πρόσωπο, με τη μπάλα να καταλήγει στον Κουιρουκίδη, ο οποίος από πλάγια θέση δεξιά και σε κενή εστία γύρισε τη μπάλα στο Αλεξόπουλο στο ύψος του πέναλτι, ο οποίος αφού έκανε κοντρόλ και έχοντας και δυο παίκτες της ΑΕΛ μπροστά του, σημάδεψε… δίχτυα για το 1 – 0.

Ένα γκολ το οποίο ήταν δώρο των Φατιόν και Ρίστιτς. Ο πρώτος γιατί γύρισε με λόμπα τη μπάλα προς τα πίσω, ενώ ο δεύτερος ενώ μπορούσε να μπλοκάρει τη μπάλα, ούτε αυτός δεν κατάλαβε εν τέλει τι… έκανε!

Στην επανάληψη η ΑΕΛ προσπάθησε να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αντ΄ αυτού όμως δέχθηκε και δεύτερο τέρμα!

Στο 69′ ο Ασούμπρε πέρασε κάθετα τη μπάλα στη περιοχή στον Ντάουντα, ο οποίος από πλάγια θέση δεξιά προσπάθησε να περάσει και τον κίπερ της Καλαμάτας, γλιστρώντας και χάνοντας τη μοναδική ευκαιρία να χριστεί σκόρερ.

Δύο λεπτά αργότερα (71′), η Καλαμάτα πέτυχε δεύτερο τέρμα. Σκόρερ και πάλι ο Αλεξόπουλος, ο οποίος πήρε ωραία πάσα στο χώρο από τον Βουκμίροβιτς και βγαίνοντας απέναντι από τον Ρίστιτς, πλάσαρε διαγώνια, πετυχαίνοντας τον… στόχο!

Ντάουντα στο 85′ και Πινακάς στο 90′ είχαν δύο τελικές εντός στόχου με κεφαλιά (από σέντρα του Καρανίκα) και με σουτ από τον άξονα, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Στεφανάκος είχε τη λύση για την ομάδα της Καλαμάτας.

Το τελικό 3 – 0 υπέρ της Καλαμάτας διαμόρφωσε στο 90’+4′ ο Αλεξόπουλος πετυχαίνοντας χατ – τρικ σε ιδανική αντεπίθεση.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΛ από το 83ο λεπτό και έπειτα αγωνίστηκε και με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα, ο Νίκος Γκόλιας.

Καλαμάτα (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Ζαχαρόπουλος, Μάκος (80′ λ.τ. Τσιβελεκίδης), Ιντζίδης, Κωνσταντινόπουλος, Δήμος, Οσμάνατζιτς, Βουκμίροβιτς, Καζβιρόπουλος (29′ λ.τ. Στεργίδης), Κουϊρουκίδης (77′ Χαρλέπας), Αλεξόπουλος.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Ρίστιτς, Μπάλλας, Χαλκιαδάκης (46′ Ντάουντα), Γκόλιας, Ζίζιτς (69′ Πινακάς), Καρανίκας, Φατιόν, Ασούμπρε, Ζίφκοβιτς, Μπούστος (55′ Μιλοσάβλιεβιτς), Νούνιτς.