«Ροζ φύλλο» αγώνα δια μέσω… βολών!

Με το «ροζ φύλλο» αγώνα στις αποσκευές της έφυγε η ΑΕΛ από το Ηράκλειο, κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα με 65 – 66 σε ένα ματς-«θρίλερ» για την 10η αγωνιστική της Α΄2 μπάσκετ Ανδρών.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία τρία λεπτά του παιχνιδιού, με το «ροζ φύλλο» αγώνα να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα, στη ρωσική ρουλέτα των ελευθέρων βολών, εκεί όπου οι «βυσσινί» φάνηκαν πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο «διπλό».

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένα» στο παιχνίδι, με πολλά εκατέρωθεν λάθη και βεβιασμένες επιλογές. Η ΑΕΛ έβρισκε σκορ από τον Θορστεινσον κάτω από το καλάθι, με τους παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη να μην μπορούν να τον περιορίσουν.

Ο Λιανός κρατούσε το Ηράκλειο κοντά στο σκορ με δικούς τους προσωπικούς πόντους, με το πρώτο δεκάλπετο να ολοκληρώνεται 16 – 20 υπέρ των Θεσσαλών.

Στη δεύτερη περίοδο, το Ηράκλειο έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και με τον Πολίτη να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα, η ΑΕΛ βρήκε ρυθμό και αύξησε τη διαφορά στο +8 από τους «κυανόλευκους».

Ο Γιάννης Βισκαδουράκης πήρε δύο τάιμ άουτ σε διάστημα δύο λεπτών, καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους δέκα (25 – 35), 1.50’’ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Σε εκείνο το σημείο ο Μαραγκακης ανέλαβε δράση αρχικά με τρομερή ασίστ στον Πάλλη και στη συνέχεια εκπληκτικό τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ρίχνοντας τη διαφορά στους πέντε (30 – 35), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το τρίποντο του Πετράκη σε 35 – 35, οκτώ λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν πανικοβλήθηκαν και συνέχισαν να βρίσκουν σκορ από ελεύθερα σουτ τριών πόντων από Πολίτη και Σαριμπαλίδη, οι οποίοι έδωσαν «αέρα» επτά πόντων (43 – 50) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Ηράκλειο προσπάθησε να φέρει στα ίσια το παιχνίδι, μειώνοντας τη διαφορά, όμως ο Μαλτέσιος έδινε σκορ στην ΑΕΛ, διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα πήγαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (50 – 60), πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με συνεχόμενους πόντους από τον Θορστέινσον. Το Ηράκλειο όμως βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε στο παιχνίδι, με τα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα να είναι πραγματικά ψυχοφθόρα.

Οι «κυανόλευκοι» προσπέρασαν στο σκορ (64 – 63) με τον Πάνου, 1,38» πριν το φινάλε, αλλά ο Σταμπουλής έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα το Ηράκλειο έκανε λάθος, δίνοντας την κατοχή στην ΑΕΛ. Η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη έκανε φάουλ στέλνοντας τον Σταμπουλή στις βολές ο οποίος έκανε το 64 – 66 υπέρ της ομάδας του.

Στα εναπομείναντα 2,2», ο Μαραγκάκης κέρδισε φάουλ, έχοντας τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όμως η δεύτερη βολή που επιχείρησε, δεν βρήκε στόχο, με το Ηράκλειο να ηττάται με το τελικό 65 – 66.