«Σίφουνας» το Βλαχογιάννι!

Κανένα περιθώριο αντίστασης δεν άφησε στον ΠΟΕ η Δόξα Βλαχογιαννίου τον οποίο και νίκησε εκτός έδρας με το ευρύ 0 – 5.

Μετά και από αυτή τη νίκη το Βλαχογιάννι διατηρείται στην 5άδα του πρωταθλήματος, κατέχοντας την 5η θέση με 29 βαθμούς, σε ισοβαθμία βέβαια με το Αργυροπούλι. Από την άλλη η ομάδα της Ελασσόνας βρίσκεται στην 8η θέση με 25 βαθμούς.

Το ματς ωστόσο «στιγματίστηκε» από πολύ νωρίς, καθώς υπήρξε σοβαρός τραυματισμός για τον Μηνά Συνάπαλο που έσπασε το χέρι του, αποχώρησε από το γήπεδο και οδηγήθηκε προς το νοσοκομείο, με τον Θωμά Καραμάνο να παίρνει τη θέση του.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τη σειρά τους να «ανοίξουν» το σκορ στο 20ό λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Βρασίδας Κοντοθανάσης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ξεγέλασε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το 0 – 1 για την ομάδα του.

Στο 35ο λεπτό το Βλαχογιάννι αύξησαν το προβάδισμά τους. Ωραία ενέργεια του Δημήτρη Τόλιου και πάσα τον Βαγγέλη Ζηρδέλη, και ο τελευταίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας, διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του.

Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Φακίτσα, «σφράγισαν» ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο μέρος. Καθώς στο 40′, από εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Ιωαννίδη και κεφαλιά – πάσα του Θανάση Λιόλιου, ο Δημήτρης Τόλιος με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0 – 3.

Στην «επανάληψη», η Δόξα Βλαχογιαννίου δεν έριξε τον ρυθμό, καταφέρνοντας στο 75′ να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμά της, χάρη σε ψύχραιμο πλασέ του Θανάση Λιόλιου. Για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα, από κόρνερ του Δημήτρη Τόλιου, με κεφαλιά ο Ζαφείρης Σουφχάρας να σκοράρει για το τελικό 0 – 5.

Οι άνθρωποι της Δόξας Βλαχογιαννίου εύχονται περαστικά και ταχεία ανάρρωση στον Μηνά, τον παίκτη του ΠΟΕ, όπου έσπασε το χέρι του στο σημερινό παιχνίδι.

ΠΟΕ (Αλέκος Αλεξανδρής): Γκουτζουρέλας, Καρακώστας, Καρλιάμπας, Πρετζιόνι, Τσένος, Μπαλαμώτης (60′ Μάρκου), Ματούλας, Μηνάς (10′ λ.τ. Καραμάνος), Μεσούρ, Μπαρλαγιάννης, Μπούσιας.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Χάμος, Αλεξίου, Βάλλας, Σουφχάρας, Ιωανίδης, Αθανασούλης (85′ Γεωργαντζιάς), Λιόλιος, Κοντοθανάσης Βρ., Ζηρδέλης, Κοντοθανάσης Δ. (75′ Θανασούλης), Τόλιος.