Σημαντικό «τρίποντο» για τη Νέα Πολιτεία!

Με υψίστης σημασίας νίκη πανηγύρισε η Αστραπή Νέας Πολιτείας, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 3 – 2 της Δόξας Αργυροπουλίου.

Με αυτή τη νίκη που πήρε η Νέα Πολιτεία, έφτασε αισίως τους 19 βαθμούς και βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Από την άλλη το Αργυροπούλι παρέμεινε στους 33 βαθμούς και κατέχει την 6η θέση της βαθμολογίας.

Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα με έναν νέο παίκτη στο ρόστερ. Ο λόγος φυσικά για τον Δημήτρη Τζουμάκη, ο οποίος με σουτ μέσα από τη περιοχή σκόραρε και έκανε το 1 – 0.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν και πολύ να «απαντήσουν» στο γκολ που δέχτηκαν. Συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό, ο Κώστας Ζάχος βρήκε τον απαραίτητο χώρο και χρόνο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Βέβαια η Αστραπή Νέας Πολιτείας κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας το προβάδισμα. Στο 40′ με πλασέ ο Παντελής Βενέτης, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Καλτσά νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 2 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα ασφαλείας. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, σουτ του Δημήτρη Τζουμάκη, απέκρουσε ο Στέλιος Μπαχτσιβάνος και στην επαναφορά ο Βασίλης Φούντας από κοντά έκανε το 3 – 1.

Το μόνο που κατάφερε η Δόξα Αργυροπουλίου ήταν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να μειώσει στο τελικό 3 – 2, χάρις σε κεφαλιά του Στέλιου Μπαχτσιβάνου, μετά από ασίστ του Ανδρέα Βογιατζή.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Σιάρκος, Γιαγιάκος, Χασιώτης, Καλτσάς (65′ Μούτσιος), Μηνάς, Βενέτης, Μπέτσης, Κυριάκος (75′ Χλωρός), Τζουμάκης, Φούντας.

Δόξα Αργυροπουλίου (Νίκος Παπανικολάου): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Καράς (80′ Νιάρχος), Κούλπας, Μάρκου, Χαρισούλης (60′ Βογιατζής), Χατζής, Ριζούλης (60′ Σιαμαντούρας), Τσούτσας, Ζάχος, Τσιάγκος.