Σκόραρε ο Αρσένης και ο Προμηθέας «έπιασε» στη κορυφή τη Νίκαια

Με το τέρμα του Δημήτρη Αρσένη στο 33ο λεπτό, ο Προμηθέας επικράτησε του Ατρόμητου Βαμβακούς με 1 – 0 και «έπιασε» στη κορυφή τον Παναγροτικό Νίκαιας που έμεινε στο 1 – 1 με την Ανθούπολη.

Η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή έφθασε τους σαράντα βαθμούς έπειτα και από τη σημερινή νίκη, ενώ το συγκρότημα του Χρήστου Ανδρεόπουλου έμεινε στους είκοσι επτά πόντους έπειτα από το πέρας της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 33ο λεπτό, έπειτα από λάθος εκτέλεση άουτ του Σακελλαρίου, ο επιθετικός πήρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή με τον Μακρή να μαρκάρει τον Πότση και ο διαιτητής να σφυρίζει πέναλτι. Σε αυτή την φάση οι άνθρωποι της Βαμβακούς ισχυρίζονται το αντίθετο αμέσως μετά οι γηπεδούχοι ευστόχησαν στο πέναλτι με τον Αρσένη και άνοιξαν το σκορ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε το φάουλ ο Ιωαννίδης έδιωξε και στην επαναφορά ο Στεργιόπουλος δεν κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση και έτσι στο 50ο λεπτό ο Μακρής εκτέλεσε φάουλ στην απέκρουσε και πάλι ο Ιωαννίδης και στην επαναφορά ο Στεργιόπουλος έκανε το σουτ στη κίνηση και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Τέλος, η ομάδα του Ατρόμητου Βαμβακούς ευχαριστεί την ομάδα του Προμηθέα για την φιλοξενία.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Πατσούρας Ν. (29’ Ψύρρας), Καραχάλιος (29’Αρσένης), Πότσης, Ηλιόπουλος, Σκαφιδάς, Πατσιούρας Δ., Κολοκυθόπουλος (70’ Πρισακάρου), Παιτέρης, Τριτάρης, Παπαδόντας (85’ Δολμές).

Ατρόμητος Βαμμβακούς (Χρήστος Ανδρεόπουλος): Σακελλαρίου, Μακρής (70’ Τασιόπουλος), Βασιλόπουλος, Γκούνης. Μορφογιάννης, Αρσενόπουλος Βασ.(45’ Αρσενόπουλος Βαγ. 75’ Ξυνογαλάς), Βόπης, Θανόπουλος, Παπαδόπουλος (62’ Χρόνης), Φλώρος, Στεργιόπουλος.