Σκόρπισε την ΑΣΑ στους «τέσσερις» ανέμους!

Ουσιαστικός όσο ποτέ άλλοτε και συνάμα εκπληκτικός, ήταν ο Απόλλωνας Λάρισας στο πλαίσιο της 22ης Αγωνιστικής της Football League, σκορπίζοντας στους… τέσσερις «ανέμους» (4 – 1) την ομάδα της Αναγέννησης Καρδίτσας, που ήρθε στο Στάδιο Αλκαζάρ να παίξει μια κατηγορία.

Με τη νίκη του αυτή, η ομάδα του Απόλλωνα έφτασε τους 37 βαθμούς, μένοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Football League, ενώ στον αντίποδα η ομάδα της ΑΣΑ έμεινε στους 22 και εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Ο Απόλλωνας πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο 19ο λεπτό με τον Σωτήρη Τσιλούλη να «πληγώνει» την παλιά του ομάδα. Ο Κώστας Σκούπρας έκανε σέντρα από τα δεξιά, πήρε τη κεφαλιά ο Χατζής μέσα στην περιοχή και την έστρωσε με τη μία στον Τσιλούλη. Ο Λαρισαίος επιθετικός μέσος ελίχθηκε ωραία αποφεύγοντας τους αντιπάλους του και με ωραίο σουτ στη κίνηση από το ύψος του πέναλτι, κέρδισε τον Γκέκα για το 1 – 0.

Στο 32′ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Σάκης Κανούλας. Μετά από παράλληλο στην εστία γύρισμα του Κώστα Κουρτεσιώτη από αριστερά, βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Σάκη Κανούλα που με προβολή πέτυχε το τέταρτό του τέρμα με τη φανέλα του Απόλλωνα.

Δευτερολέπτα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Άκης Σουλίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0. Ο Σουλίδης έπαιξε εξαιρετικά το ένα – δύο με τον Μαυριά, με τον πρώτο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενουμένων και με ένα πλασέ στη κίνηση από το ύψος του πέναλτι να πετυχαίνει το τρίτο τέρμα της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας έριξε τον ρυθμό της αναμέτρησης, έχοντας την εδαφική υπεροχή καθ΄ όλο το δεύτερο 45λεπτο, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση, με την Αναγέννηση να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στη πρώτη επαφή με τη μπάλα του Κορέλα στο 86ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Σουντούρα από δεξιά και πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, του νεαρού επιθετικού.

Ενώ τον επίλογο της αναμέτρησης έγραψε στο 90’+2′ ο Σωτήρης Τσιλούλης με το δεύτερό του προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, στην αντεπίθεση και από γύρισμα του Πλάτωνα Καρακατσάνη και με διπλή προσπάθεια μέσα από τη μικρή περιοχή.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής (71′ Καρακατσάνης), Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας (85′ Ιβανίδης), Σουλίδης (65′ Λίταινας), Τσιλούλης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Μπούσδρας (46′ Μούτσιος), Ντάγκρας (54′ Καραγιάννης), Μπιτέλης, Σουντουρά, Ρουσσάκης, Τζέκος, Χαντζάρας (85′ Κορέλας).

Γκάμαρης (Αθηνών), Νταλούκας (Τρικάλων), Θεοδώρου (Πιερίας).