Σπουδαία νίκη για τον Τύρναβο!

Ο Τύρναβος πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη, καθώς επικράτησε με 3 – 1 για την 7η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας του Σμόλικα Φαλάνης.

Μάλιστα μετά από αυτή τη νίκη κατάφερε να κάνει άλμα στη βαθμολογία φτάνοντας στην 7η θέση έχοντας μαζέψει συνολικά 11 βαθμούς. Από την άλλη ο Σμόλικας Φαλάνης υποχώρησε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθούς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με γκολ από τα… αποδυτήρια να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βαγγέλης Τζιόλας κέρδισε πέναλτι και την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο ίδιος και δεν αστόχησε κάνοντας το 1 – 0.

Ενώ με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στο ματς, ο Θοδωρής Γανός βρήκε τον απαραίτητο χρόνο και χώρο, δεν δίστασε, έκανε το σουτ και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διπλασιάζοντας τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Μάλιστα ο Τύρναβος δεν σταμάτησε και έφτασε πολύ κοντά και σε 3ο τέρμα στο 35΄. Όταν ο Θοδωρής Γανός σούταρε, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ήρθε και το 3ο γκολ.

Ο Μιχάλης Γκαντρής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με όμορφο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε ο Σμόλικας Φαλάνης ήταν να μειώσει στο 60΄με τον Γιώργο Κόκρα με πλασέ μετά από πάσα του Γιώργου Κακαβίτση, διαμορφώνοντας το τελικό 3 – 1.

Τύρναβος (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Ροντούλης, Αυλογιάρης, Καρακάνος, Κουσιάνας, Γκαμπέτας, Γανός, Ντουνούδης (70′ Βλιώρας), Καλέσης Απ. (75′ Κατσιάνας), Γκαντρής (80′ Τσακνάκης), Τζιόλας.

Σμόλικας Φαλάνης (Νίκος Κακανούλιας): Χάμος, Μανακούσιος, Δολιάνης, Σκούπρας, Τανάγιας, Κολοβός Χρ. (40′ Κολοβός Κ.), Κακαβίτσης, Κόκρας, Παπαδάμος, Τσιρβούλης (75′ Γκαλμποκίνης), Μανακούσιος Δ.

Μπουμαρσόπουλος, Κοτούμπας Δ., Δεδικούσης.