Σπουδαία νίκη ο Δαμασιακός!

Συνεχίζει την πολύ καλή του πορεία στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας ο Δαμασιακός, που επικράτησε και του Αμπελωνιακού με 1 – 0.

Ο Δαμασιακός μετά από αυτή τη νίκη πρόσθεσε ακόμη τρεις βαθμούς στη συνολική του βαθμολογία, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη ο Αμπελωνιακός παρέμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας έχοντας μαζέψει 15 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι δεν θα μπορούσαν να φανταστούν ιδανικότερο ξεκίνημα στο ματς. καθώς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από πολύ νωρίς. Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, βαθιά πάσα του Ντόκου και μετά από σύγχυση στη άμυνα ο Στέλιος Λούτσος από κοντά έκανε το 1 – 0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων δεν άργησε και πολύ να έρθει. Στο 9′ ο Παυλίδης βγήκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Δαμασιακός ήταν αυτός που απείλησε στη συνέχεια. Στο 19ο λεπτό, ο Στέλιος Λέτσιος βρήκε τον χώρο και το χρόνο για το σουτ, δεν δίστασε και είδε τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας και να απομακρύνεται.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Ντόκου να απειλήσει για τους γηπεδούχους, όμως ο Βραζιτίκος με τα πόδια κράτησε το 1 – 0 στο ματς. Ο Αμπελωνιακός στο 28′ έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Όταν η σέντρα – σουτ του Πούλιου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δαμασιακός κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα και έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 1 – 0.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Μιγδάνης, Μπακαΐμης, Οικονόμου (83′ Σεΐζης), Μόκας, Λέτσιος Γ., Λέτσιος Κ., Τσιάλτας, Ντόκος, Μουσιάρης Θ. (70′ Βίδρας), Λούτσος, Λέτσιος Στ. (26′ Ραπτοτάσιος).

Αμπελωνιακός (Αχιλλέας Μαστοροδήμος): Βραζιτίκος, Λιάκος, Αποστόλου, Παυλίδης, Δαλακώνης, Βούκιας, Ψύρρας, Χατζούλης, Κοκόμπελης (78′ Γιαννιός), Τσετιροκλής (37′ λ.τ. Πατρίκου), Πούλιος (60′ Καρυπίδης).