Σπουδαίο «διπλό» για τα Βούναινα!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγαν από την Αμυγδαλέα τα Βούναινα, μιας και επικράτησαν με 1 – 3 της τοπικής ομάδας για την 9η αγωνιστική της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Εμμανουήλ πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στο σύνολο του Δημήτρη Καπετανόπουλου κι έτσι αναρριχήθηκε στον βαθμολογικό πίνακα της Α΄ΕΠΣΛ.

Έτσι, έφθασε τους εννέα βαθμούς και βρίσκεται στην δωδέκατη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο Αετός έμεινε στους έντεκα βαθμούς και βρίσκεται στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας ύστερα και από αυτή την αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 9ο λεπτό. Ο κ. Στάικος υπέδειξε πέναλτι και ο Κώστας Ξαφάρας που ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα σημείωσε το 0 – 1 για τα Βούναινα.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Αετός έφθασε στην ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 χάρη στο όμορφο τελείωμα του Μιχάλη Δημητρέλη, με το 1 – 1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 77ο λεπτό, μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών των φιλοξενουμένων, ο Κώστας Ξαφάρας πέτυχε το 1 – 2 και έβαλε ξανά τα Βούναινα σε θέση οδηγού.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Φώτης Μερτζανίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1 – 3 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Κωνσταντίνου, Κορλός (82′ Νταμπαλέτσιος), Περδίκης, Πολύζος, Χατζηϊωαννίδης, Κλούρας (46′ Σπανός), Ντιντής, Δημητρέλης, Ευαγγελούλης, Καρβούνης (78′ Σάρα), Ανδριανόπουλος.

Α. Ε. Βουναίνων (Θοδωρής Εμμανουήλ): Κουκουφίκης, Αγγλόπουλος (61′ Φαρμάκας), Ξαφάρας, Μερτζανίδης Ηλ., Καρέντζος, Χατζηλιάδης Γ., Κατσιώτης, Χριστοδούλου Κ. (90+1′ λ.τ. Γιουρούκης), Τσανάς, Καζάνι Γκ. (86′ Ραπτόπουλος), Χατζηλιάδης Σ. (72′ λ.τ. Μερτζανίδης Φ.).