Σπουδαίο «διπλό» για τον Άρη Κουλουρίου, πρώτη ήττα για την Ακαδημία Τυρνάβου

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από τον Τύρναβο ο Άρης Κουλουρίου, καθώς κέρδισε την Ακαδημία με σκορ 2 – 0 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Νεράτζη πανηγύρισαν την εκτός έδρας νίκη και έφθασαν τους δέκα βαθμούς, με την ομάδα του Κουλουρίου να «μοιράζεται» τη δεύτερη θέση με τον Κεραυνό Δένδρων.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά δέχθηκε τη πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στους οκτώ βαθμούς και την έβδομη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, ο Τάσος Δέλλας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με πλασέ από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους σκορ, 0 – 1.

Στην επανάληψη και στο 75′, ο Σωτήρης Μοσχοβίτης σκόραρε ξανά στο φετινό πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Γιώργου Νεράτζη και σημείωσε το 0 – 2 με πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Πάντως, οι δύο ομάδες είχαν και χαμένες ευκαιρίες στον αγώνα της Κυριακής (20/10) με τους Ηλία Παπαδόπουλο, Γιάννη Παπαχατζή, Τσένα και Ζυγογιάννη για την Ακαδημία Τυρνάβου και το δοκάρι του Σωτήρη Μοσχοβίτη στο 77′, ωστόσο το 0 – 2 ήταν το τελικό σκορ.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Καρκατσέλας, Άλα, Χατζηκρανιώτης, Παπαγεωργίου Κ., Παπαχατζής Β., Τσένα, Στάμου (81′ Παπαγεωργίου Γ.), Παπαχατζής Ι., Ζυγογιάννης (75′ Πότσης Γ.), Παπαδόπουλος Ηλ. (68′ Καραμούτης), Μουκούλης.

Άρης Κουλουρίου (Γιώργος Νεράτζης): Αργυρόπουλος, Αβέλλας, Καρλιγκιώτης Μ., Δέλλας, Μιχόπουλος (76′ Ραπτοτάσιος), Νεράτζης (86′ Αρδόγλου), Μοσχοβίτης, Καρλιγκιώτης Απ. (55′ Φασούλας), Μητρούσιας, Γκόλαντας, Χριστοδούλου.