Σπουδαίο «διπλό» για τον Αχιλλέα Φαρσάλων στην Αγιά

Μπορεί στα μέσα της εβδομάδας να βγήκε η είδηση για το οικονομικό αδιέξοδο που έχει βγει ο Αχιλλέας Φαρσάλων, ωστόσο στο αγωνιστικό κομμάτι το συγκρότημα του Χρήστου Καπελιάνη πανηγύρισε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 2 – 1 απέναντι στον Δωτιέα Αγιάς!

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν μία σημαντική νίκη που είναι η δεύτερη για φέτος και μάλιστα ξανά εκτός έδρας έπειτα από τη νίκη κόντρα στην Αμπελιά και έφθασαν τους εννέα βαθμούς και τη δέκατη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, οι «κόκκινοι» του Γιάννη Βαΐτση παρέμειναν στους δέκα εννέα βαθμούς και τη τέταρτη θέση παρά τη προσπάθεια για το θετικό αποτέλεσμα στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51ο λεπτό, ο Δημήτρης Παρθένης έκανε τη σέντρα και ο Γιώργος Κομισόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0 – 1 για τον Αχιλλέα Φαρσάλων.

Δύο λεπτά μετά, ο Θωμάς Τσιρογιάννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα να σταματά αρχικά στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Σπύρου Παρθένη κι εν συνεχεία στα δίχτυα για το 1 – 1.

Στο 65ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι προβάδισμα στο σκορ με τη κεφαλιά αυτή τη φορά του Μάνου Πετράκη από τη σέντρα του Παπακωνσταντίνου, ενώ στη συνέχεια χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

Πέντε λεπτά αργότερα και σε αντεπίθεση του συνόλου του Χρήστου Καπελιάνη, ο Μάνος Πετράκης βγήκε σε θέση τετ – α – τετ και πλάσαρε, όμως ο Κωνσταντίνος Μπρέλλας έβγαλε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 85ο λεπτό ο Δωτιέας απείλησε για τη νέα ισοφάριση του σκορ με τη κεφαλιά του Γιώργου Τσατσαλίδη από τη σέντρα του Γιώργη, όμως ο Σπύρος Παρθένης με εντυπωσιακή απόκρουση έβγαλε τη μπάλα κόρνερ.

Τέλος, στις καθυστερήσεις ο Μάνος Πετράκης απείλησε και πάλι με σουτ από θέση βολής για τον Αχιλλέα Φαρσάλων, όμως ο πορτιέρο του Δωτιέα, Κωνσταντίνος Μπρέλλας αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Δωτιέας Αγιάς (Γιάννης Βαΐτσης): Μπρέλλας, Μάντσε (82′ Μπαρούτζας), Παπαγιαννούλης (89′ Γιαννουλέας), Κόκκινος, Γούτος Ευάγγ., Ντελής (70′ Γιώργης), Τσατσαλίδης, Τσιρογιάννης, Μαλάκος, Καρβούνης (78′ Φουκαλάς), Κορλός.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Χρήστος Καπελιάνης): Παρθένης Σ., Κατσανάκης (89′ Γκούνης), Τσούλης Αθ., Μπερσιάνης, Πετράκης Χρ., Κομισόπουλος, Παπακωνσταντίνου (72′ Αναγνώστης), Τλούπας (26′ λ.τ. Τσούλης Δ.), Καναβός (58′ Πετράκης Μ.), Παρθένης Λ., Γαγάρας.