Σπουδαίο «διπλό» για τον Πύρρο!

Μία σημαντική νίκη σε μία δύσκολη έδρα πήρε ο Πύρρος, όπου επικράτησε σήμερα το απόγευμα με 3 – 1 εκτός έδρας του Σ.Σ. Ραψάνης στην 9η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ.

Η ομάδα του Κώστα Βασίλη συνεχίζει ακάθεκτη τη πορεία που κάνει μέχρι τώρα και συνεχίζει στη πρώτη θέση της βαθμολογίας με την Ανάβρα έχοντας είκοσι τέσσερις βαθμούς. Από την άλλη, το συγκρότημα του Κώστα Μπακατσή δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από τη σημερινή αναμέτρηση κι έτσι έμεινε στη πέμπτη θέση με δέκα έξι βαθμούς.

Στο 13ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Αλέξανδρος Κάτσας κέρδισε τον Καλογιάννη κι έκανε το 0 – 1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 25ο λεπτό ο Μπίμπα με δικό του τέρμα και με δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση πέτυχε το 1 – 1 και ισορρόπησε το ματς.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Κώστα Βάσσο με ωραίο πλασέ ύστερα από κάθετη πάσα του Αλέξανδρου Κάτσα.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και στο 55ο λεπτό, ο Χρήστος Πατσώνης με κεφαλιά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Λεωνίδα Κιόρογλου, ενώ στο 61ο λεπτό ο Κώστας Βελλής με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ ανέβασε τον δείκτη του σε 1 – 3 για τον Πύρρο.

Εννέα λεπτά αργότερα, ο Λίτσα με σέντρα – σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καλογιάννη, ενώ οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στο γκολ στο 74ο λεπτό. Ο Ορέστης Ζιούστης εκτέλεσε το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων και ο Λεωνίδας Κιόρογλου έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τέλος, διοίκηση, προπονητής και παίκτες του Πύρρου ευχαριστούν θερμά τους ανθρώπους του Σ.Σ. Ραψάνης για την άψογη φιλοξενία στο σημερινό παιχνίδι.

Σ.Σ. Ραψάνης (Κώστας Μπακατσής): Καλογιάννης, Πατσώνης, Ιωάννου, Δικόπουλος, Σινάν Β., Λιάμης, Ζιούστης (80′ Πλιάτσικας), Σινάν Κ., Μπίμπα (46′ λ.τ. Χατζηϊωαννίδης), Κυριάκος (46′ Σινάν Ερ.), Κατσαμάκας.

Α.Σ. Βορειοηπειρωτών ο Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κιόρογλου, Λίτσας, Βελλής, Καψαλός, Κάτσας (82′ Λεσάι), Τζιόγκας, Πότσης (76′ Μαρούδης), Κάτσας, Νικούλης, Μούρι, Βάσσος (58′ Αλεξανδρής).