Σπουδαίο «διπλό» για το Ελευθεραί, «έσπασε» το αήττητο του Πύρρου!

Το πρώτο παιχνίδι του Δημήτρη Δανιλούλη στο πάγκο του Ελευθεραί έφερε και μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη, εκεί όπου επικράτησε στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β’» του Πύρρου με 1 – 3 για την 19η αγωνιστική της Α΄1 ΕΠΣΛ.

Η ομάδα του Κώστα Βασίλη είχε να χάσει από την 7η «στροφή» του πρωταθλήματος από το Μαυροβούνι και το Ελευθεραί ανάγκασε τον Πύρρο στη πρώτη του ήττα μετά από αρκετό καιρό και για το 2019.

Η έλευση του Δημήτρη Δανιλούλη στη τεχνική ηγεσία του Ελευθεραί έφερε ψυχολογία και το ντεμπούτο του κρίνεται ασφαλώς θετικό με αυτό το σπουδαίο «διπλό».

Όσον αφορά τον πίνακα της βαθμολογίας, το Ελευθεραί έφθασε τους είκοσι πέντε βαθμούς και τη δέκατη θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη πλευρά, ο Πύρρος παρά την ήττα παραμένει ψηλά στον πίνακα της βαθμολογίας, με το αξιόμαχο σύνολο του Κώστα Βασίλη να παραμένει στους τριάντα πέντε βαθμούς και τη πέμπτη θέση.

Στο 25ο λεπτό ο Μασρί έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ, ενώ ο Καλφούντζος με κοντινή προβολή έντεκα λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματα για το Ελευθεραί και το 0 – 2 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Κλαούντιο Μούρι έβαλε ξανά τον Πύρρο στο παιχνίδι και έκανε το 1 – 2, ενώ ο Θέμης Παιδής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1 – 3 με κοντινή προβολή από κεφαλιά του Μασρί στο 78′ και «κλείδωσε» τη σπουδαία αυτή νίκη για το Ελευθεραί!

Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Αγραφιώτης (46′ λ.τ. Κουσιάς), Μάρης, Λίτσα, Κάτσης, Λέτσιος, Παύλου, Κάτσας (80′ Τζιόγκας), Λάττα, Αλλιάι (46′ Αλεξανδρής), Μούρι, Νικούλης.

Α.Ο. Ελευθεραί (Δημήτρης Δανιλούλης): Μόσιαλος, Καρβούνης, Βασιλόπουλος, Κολοβός, Δάσσιος, Χατζής Γ., Καραγκιόζης (65′ Μάστορας), Θεοδώρου (52′ Χατζής Κ.), Καλφούντζος, Μασρί (83′ λ.τ. Κουτσοδόντης), Παιδής (88′ Ανυφαντής).