Σπουδαίο «διπλό» με τον Μπλάντα!

Χάρη στο τέρμα του Μπλάντα στο 40ο λεπτό, το Ελευθεραί πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Πύρρο στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου που διεξήχθη στο γήπεδο «Κουκολίτσιος – Μουσιάρη».

Η ομάδα του Άκη Ταυλαρίδη επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και ουσιαστικά πήρε τη ρεβάνς από την ήττα στο πρώτο παιχνίδι και με τη νίκη αυτή έφθασε τους τριάντα βαθμούς και συνεχίζει στην έβδομη θέση.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Δημήτρη Βλάχου δεν αποκόμισε το θετικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι αυτό και παρά την ήττα έμεινε ψηλά και στους τριάντα τέσσερις βαθμούς, έχοντας τη δεύτερη θέση με τον Παναγροτικό Νίκαιας.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, ο Μπλάντας με δικό του τέρμα κέρδισε τον πορτιέρο του Πύρρου, Ξύτσα για το 0 – 1 που αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τόσο πριν από το γκολ όσο και μετά από το 0 – 1 χάθηκαν ευκαιρίες από τους παίκτες των δύο ομάδων, με αυτό ωστόσο να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Βέβαια, οι δύο ομάδες είχαν απώλειες μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, καθώς για τον Πύρρο αποβλήθηκαν οι Μάρης (68′) και Τσάκουλης (90′), ενώ για το Ελευθεραί τη κόκκινη κάρτα αντίκρισε στις καθυστερήσεις ο Παπαδόπουλος.

Πύρρος (Δημήτρης Βλάχος): Ξύτσας, Λίτσα, Λέτσιος, Κάτσης, Τζόγκας (55΄Γαλάνης), Αλλιάι (68΄Λένας), Σάρρα, Λεσάι (75΄Σκέμπι), Νικούλης, Μάρης, Σουλάι (63΄Τσάκουλης).

Α.Ο. Ελευθεραί (Άκης Ταυλαρίδης): Φιλοκώστας, Μιχαλόπουλος (60΄λ.τ Μάσρι), Στεργίου (80΄λ.τ Γουσόπουλος), Παπαμάνος, Ζησόπουλος, Μακρίδης, Τσεκούρας, Ζιάρρας, Μπλάντας, Δημητρέλης, Παπαδόπουλος.