Σπουδαίο «διπλό» με τον Νούσιο για τους Αγίους Αναργύρους

Με μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη μπήκε το 2019 για τον Ατρόμητο Αγίων Αναργύρων, καθώς επικράτησαν του Μαυροβουνίου με 2 – 0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Γιάννη Τσιφλίζογλου με δύο γκολ στην επανάληψη κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας το συγκρότημα του Λάζαρου Αγγλόπουλου και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης, φθάνοντας έτσι τους δέκα εννέα βαθμούς.

Αντίθετα, η ομάδα του Μαυροβουνίου που είχε και δοκάρι στο 35′ με τον Τόλη Ακριβόπουλο, δεν μπόρεσε να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα και έμεινε κοντά στη πρώτη τριάδα της βαθμολογίας με είκοσι τέσσερις πόντους.

Στο 35ο λεπτό λοιπόν του αγώνα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ και η μπάλα από την εκτέλεση φάουλ του Τόλη Ακριβόπουλου σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των Αγίων Αναργύρων.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 71ο λεπτό, ο Γιώργος Νούσιος πέτυχε το 0 – 1 με δική του προσπάθεια και σουτ από θέση βολής,  έβαλε μπροστά τον Ατρόμητο στο σκορ, ενώ με τη συμπλήρωση των ενενήντα ο ίδιος παίκτης με σουτ και πάλι από κάθετη πάσα του Θάνου Αμαρλαριώτη πέτυχε το 0 – 2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Πάντως, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Ανδρέας Τσιρβούλης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 77ο λεπτό για φάουλ σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή, ενώ στο 90ο λεπτό ο Βασίλης Μπατζέλας αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για τον ίδιο λόγο και αυτός ο ποδοσφαιριστής.

Από τη πλευρά του, το Μαυροβούνι εκτός της ευκαιρίας με το δοκάρι του Ακριβόπουλου, έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Τατσέλο, Χατζηλιάδη και Σάπιο για να φθάσει στο γκολ..

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Μαγαζιώτης, Τατσέλος (80′ Μπάγκας Δ.), Σάπιος, Νότας, Κολιοφούτης, Τριάντης (30′ Μπάγκας Αρ.), Σπανός (68′ Μπατζέλας Β.), Μπατζέλας Ν., Χατζηλιάδης, Ακριβόπουλος (60′ Βούκουτος), Αρσένης.

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Γιάννης Τσιφλίζογλου): Καραποστόλης, Μπακαρτζής, Αντωνίου, Γκούγκλας (65′ Ντουρουντάκης), Δοξαριώτης (55′ Παναγιώτου), Κολοβός, Νούσιος (90’+2′ Γκαραβέλης Θ.), Αμαρλαριώτης, Τσιρβούλης, Μαροσούλης (80′ Γκαραβέλης Β.), Τζεμολάρι.