Σπουδαίο «διπλό» στον Αλμυρό για τον Οικονόμο!

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, καθώς κέρδισε με 1 – 0 τον Αλμυρό για τη 18η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄εθνικής. «Χρυσός» σκόρερ για τους «πράσινους» ο Σωτήρης Χάμος!

Τους είκοσι τρεις βαθμούς έφθασε η ομάδα του Κώστα Κατσάρα και συνεχίζει τη προσπάθεια της από την όγδοη θέση, φθάνοντας με τη νίκη αυτή και το συγκρότημα του Αλμυρού στον βαθμολογικό πίνακα του 4ου ομίλου.

Στο 14ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Σωτήρη Χάμου έκρινε το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Γυμναστικός όση πίεση και αν άσκησε εν συνεχεία στα αντίπαλα καρέ, δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός.

Αντίθετα, ο Οικονόμος ήταν αυτός που έφτασε κοντά και σ’ ένα δεύτερο γκολ. Στο 53′ ο Μουλτσιάς την τελευταία στιγμή άνοιξε την μπάλα προ του Σταυράκη, ενώ στο 65′ με κεφαλιά ο Τσακάλι την έστειλε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 66′ ο μέχρι πριν λίγες μέρες παίκτης του Γ.Σ. Αλμυρού Χατζής είδε τον Σταυράκη πάνω στην ντρίμπλα να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα, κλέβοντάς του την μπάλα, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο έμπειρος τερματοφύλακας των γηπεδούχων βγήκε νικητής στο τετ – α – τετ με αντίπαλο τον Ντούφα.

Γ.Σ. Αλμυρού: Σταυράκης, Καρράς, Μπαρούτας, Δημηνάς (46′ Λουκάς), Ναουμίδης (73′ Παπακώστας), Βέργος (74′ Ματθαίου), Αλεξανδρής, Στουρνάρας, Τζοβάρας (46′ Τσελεπής), Γκίκα, Αναστασίου.

Οικονόμος Τσαριτσάνης: Νούσιας, Καλφούντζος (38′ λ.τρ. Περτζιόνι), Μπουμπουνάρας, Τσακάλι, Κουμπούρας, Τσάτσος, Χάμος, Καραλούλης (78′ Ντούφας), Μουλτσιάς (64′ λ.τρ. Χατζής), Μπαλογιάννης (81′ Γανός), Γκαμπέτας.

Πηγή φωτογραφίας: Almyrosinfo.gr