Σπουδαίο «διπλό» το Ελευθεραί!

Σε μία σημαντική αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, το Ελευθεραί πέρασε από την έδρα του Αμπελωνιακού με 3 – 2!

Το Ελευθεραί όχι μόνο κατάφερε να νικήσει τον Αμπελωνιακό, αλλά τον πέρασε στη βαθμολογία κιόλας! Συγκεκριμένα έφτασε τους 32 βαθμούς και ανέβηκε στη 4η θέση, εκεί όπου ισοβαθμεί με τους Γόννους. Αντίθετα ο Αμπελωνιακός υποχώρησε στην 6η θέση παραμένοντας στους 31.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά σε ένα ιδανικό ξεκίνημα αλλά στάθηκαν άτυχοι. Καθώς είδαν το σουτ του Γιάννη Κόκκινου μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας και να απομακρύνεται.

Αυτή ήταν και η μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ο ρυθμός άλλαξε. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, σέντρα του Γιώργου Μέκρα και κεφαλιά του Βαγγέλη Βαλατσού με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και το 0 – 1 να είναι γεγονός.

Το Ελευθεραί πριν καλά καλά προλάβουν να συνέλθουν οι αντίπαλοί του πέτυχε ακόμη ένα γκολ. Πέντε λεπτά αργότερα, κόρνερ του Γιώργου Τσιάμη, ασθενής απόκρουση του Μπάμπη Βραζιτίκου και με κοντινή προβολή ο Γιώργος Μέκρας έκανε το 0 – 2.

Ο Αμπελωνιακός αντέδρασε και στο 70′ ο Μάρκος Κωτούλας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Τσετιροκλή μείωσε σε 1 – 2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Όμως στο 81′ από σέντρα του Γιώργου Τσάμη, με μονοκόμματο σουτ ο Βαγγέλης Βαλατσός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1 – 3.

Τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι είχαν οι γηπεδούχοι. Όταν στην «εκπνοή» του 90λεπτου, ο Σπύρος Βούκιας με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γιώργου Τσετιροκλή σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 3.

Αμπελωνιακός (Γιάννης Παπαδημητρίου): Βραζιτίκος, Μεσημέρης (65′ Πατρίκου), Κωτούλας, Αλεξόπουλος, Παυλίδης, Δαλακώνης, Ψύρρας, Κόλα (75′ Βούκιας), Κόκκινος (50′ λ.τ. Μπόντε), Τσετιροκλής, Ιωαννίδης.

Α.Ο. Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Μαυρούδης Αντ., Νταμπώσης, Ντελόπουλος, Μέκρας Χρ., Μέκρας Γ., Τσιάμης Β., Τσιάμης Γ., Βαλατσός (85′ Μάγγος), Μαυρουδής Ι. (80′ Παυλόπουλος), Ευστρατίου (70′ Γκαραβέλης.).

Τσιτσανούδης, Μπακαλμπάσης, Παπαγιαννόπουλος.