Σπουδαίο επίτευγμα για τη Πελασγιώτιδα, προκρίθηκε στους «8»!

Μία σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΝ Λάρισας πήρε η Πελασγιώτιδα, όπου κέρδισε στη παράταση τον περσινό φιναλίστ του θεσμού, Δαμασιακό με σκορ 2 – 1 κι ενώ τα πρώτα ενενήντα λεπτά αγώνα έληξαν με σκορ 1 – 1.

Η ομάδα του Κώστα Μπακατσή είναι η μόνη ομάδα που συνεχίζει στον θεσμό από την Α΄1 τοπική κατηγορία και ζει σημαντικές στιγμές το τελευταίο διάστημα, με τη πρόκριση αυτή για τον σύλλογο να έρχεται μετά από πολλά χρόνια στους «8» του Κυπέλλου.

Από την άλλη, ο Δαμασιακός με τον Χρήστο Λιάπη να εκτελεί χρέη υπηρεσιακού προπονητή στην άκρη του πάγκου, συνεχίζει τη προσπάθεια του στο πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας του Νομού μας και θέλει να αναρριχηθεί πιο ψηλά στον πίνακα της βαθμολογίας…

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 33ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Θοδωρής Ποτός με πλασέ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το 1 – 0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 75′, ο Δημήτρης Καρακάνος με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Νίκου Γελαλή έφερε το ματς στα ίσια και αφού δεν άλλαξε κάτι ως προς το σκορ στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη παράταση.

Εκεί, η Πελασγιώτιδα σημείωσε το 2 – 1 στο 118′ με σκόρερ τον Παναγιώτη Τσιαντούλη με σουτ μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια και με αυτό το σκορ το σύνολο του Κώστα Μπακατσή πανηγύρισε τη σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΝ Λάρισας!

Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Μαστοροδήμος, Μαριγκούδης, Γούργος, Γελαλής, Γκόγκος Β., Θώμος (105′ Ιορδανίδης), Κουτσικούλης (85′ Νυχτερίδας), Τσιγγάνης, Ποτός, Τσιαντούλης, Μούτος.

Δαμασιακός (Χρήστος Λιάπης): Νικολακούλης, Μουσιάρης Θ. (57′ Γελαλής), Μπακαΐμης, Οικονόμου (46′ Ιωαννίδης), Καρακάνος, Μουσιάρης Δ., Δούκας (75′ Ραπτοτάσιος), Τσιάλτας, Λούτσος, Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος (40′ Λέτσιος).