Σπουδαίο ματς στη Φαλάνη, ο Μπέτσης λύτρωσε τον Σμόλικα!

Νικητής στο ντέρμπι της Φαλάνης αποδείχθηκε ο Σμόλικας, μιας και επικράτησε με 1 – 0 του Αετού Μακρυχωρίου για την 8η στροφή του πρωταθλήματος της Α΄ΕΠΣΛ! Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε στο 70′ ο Θύμιος Μπέτσης!

Με το σημερινό τρίποντο η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη έφθασε τους δέκα οκτώ βαθμούς και βρίσκεται στο μείον δύο από τη κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας, ενώ το σύνολο του Δημήτρη Καπετανόπουλου δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από το εν λόγω παιχνίδι και έμεινε στους έντεκα βαθμούς και την ένατη θέση.

Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι αυτό που έλαβε χώρα στο γήπεδο της Φαλάνης, το οποίο περιείχε πάθος, δύναμη, μία κόκκινη κάρτα αυτή του Γιώργου Κακαβίτση, την απώλεια του Παναγιώτη Φουσίκα με τον τραυματισμό που είχε στο 60′ αλλά και το γκολ του Θύμιου Μπέτση που χώρισε τις δύο ομάδες!

Στο 19ο λεπτό ο Σμόλικας Φαλάνης πέτυχε γκολ με κεφαλιά του Γιώργου Κακαβίτση ύστερα από σέντρα του Δημήτρη Σέτζα, ωστόσο ο κ. Παπαγεωργίου το ακύρωσε με τον έμπειρο επιθετικό να βρίσκεται σε θέση οφ σαιτ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Τσιρογιάννης έκανε τη κάθετη πάσα, ο Κακαβίτσης άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Κωνσταντίνος Μακρής που έγινε αποδέκτης της μπάλας πλάσαρε, όμως η μπάλα βρήκε στον Μιχάλη Τσιαντούλη και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους «πράσινoυς» και ο Αετός Μακρυχωρίου βγήκε στην επίθεση. Ο Ζήσης Μαλάκος λοιπόν που είχε τη κατοχή της μπάλας έκανε το γύρισμα και προ του Παναγιώτη Φουσίκα ο Βασίλης Σκούπρας έδιωξε όπως όπως από την άμυνα των γηπεδούχων. Το 0 – 0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Αετός Μακρυχωρίου έχασε ένα πολύτιμο εργαλείο, τον Παναγιώτη Φουσίκα, μιας και αποχώρησε τραυματίας αφού υπέστη θλάση και τη θέση του πήρε ο νεαρός και συνάμα ταλαντούχος, Τζίκα Ντόρι.

Κάπου εκεί ο Σμόλικας Φαλάνης άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς στο ματς και έφθανε στη περιοχή του Αετού δίχως όμως να πετύχει κάτι ουσιαστικό μέχρι το 70′.

Και αυτό διότι οι «πράσινοι» σε εκείνο το λεπτό ευτύχησαν να μπουν μπροστά στο σκορ με το όμορφο τέρμα του Θύμιου Μπέτση. Τα αδέρφια Μανακούσιου, Θοδωρής και Δημήτρης συνδυάστηκαν ωραία, τη μπάλα πήρε ο Θύμιος Μπέτσης που έπαιξε το ένα – δύο με τον Γιώργο Κακαβίτση και ο ταλαντούχος μέσος του Σμόλικα με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων κέρδισε τον Βαγγέλη Φαρμάκα και έκανε το 1 – 0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το παιχνίδι όσο συνεχιζόταν δεν είχε σημαντικές ευκαιρίες με τη μπάλα ωστόσο να πηγαίνει πάνω κάτω. Η αναμέτρηση όπως αναφέραμε είχε πολύ πάθος και δύναμη, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν οι γηπεδούχοι να μείνουν με παίκτη λιγότερο στο 79′, καθώς ο Γιώργος Κακαβίτσης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Μπουρουτζίκα και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ευκαιρία με τον Ζήση Μαλάκο, με τον υψηλόσωμο επιθετικό να σουτάρει από θέση βολής και τον Γιάννη Γραβάνη να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα και να κρατά το μηδέν για την ομάδα του.

Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα για το συγκρότημα του Μακρυχωρίου σημειώθηκε στις καθυστερήσεις και στο 90’+2′. Συγκεκριμένα, ο Ζήσης Μαλάκος εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζαφείρης Σουφχάρας πήρε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιάννη Γραβάνη και έπειτα τους αμυντικούς του Σμόλικα να διώχνουν και τον κ. Μπουρουτζίκα να σφυρίζει στο ματς για τελευταία φορά.

Εκεί, όπου βρήκε τον Σμόλικα νικητή στο σημερινό ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής, με το γκολ του Θύμιου Μπέτση από το 70ο λεπτό της συνάντησης.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Σέτζας (75′ Καρέντζος), Σκούπρας, Μανακούσιος Θ., Μπέτσης, Μολάς, Σπανός (55′ Μανακούσιος Δ.), Μακρής, Μάτος (80′ Λάλλος), Κακαβίτσης.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Φαρμάκας, Τσιαντούλης, Γκαμπέτας, Σουφχάρας, Μάρκου, Παϊτέρης, Καλούσης, Τσιούτσιας, Μαλάκος, Κλούρας, Φουσίκας (60′ λ.τ. Τζίκα Ντ.).