Στέφθηκε πρωταθλήτρια η Πελασγιώτιδα, αφιερωμένο το τρόπαιο στον Χρήστο!

Στη τελευταία αγωνιστική του 5ου ομίλου της Β΄τοπικής κατηγορίας, η Πελασγιώτιδα επικράτησε με «Αγγλικό» σκορ της Δόξας Ομορφοχωρίου (3 – 5) και «έκλεισε» με νίκη τη πορεία όπου και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια!

Το συγκρότημα του Κώστα Μπακατσή είχε εξασφαλίσει εδώ και αρκετό καιρό την άνοδο στην Α΄1 τοπική κατηγορία και μάλιστα μετά το τέλος του αγώνα στο γήπεδο Θεσσαλικό έγινε η απονομή του τροπαίου και των μεταλλίων σε διοίκηση, προπονητή και ποδοσφαιριστές!

Μάλιστα, ήταν άκρως γιορτινή η ατμόσφαιρα στο γήπεδο, εκεί όπου άπαντες το χάρηκαν με τη ψυχή τους όσον αφορά την επιστροφή του συλλόγου στην Α΄1 τοπική κατηγορία, καθώς τελευταία φορά που έπαιξε στο πρωτάθλημα αυτό ήταν τη ποδοσφαιρική σεζόν 2005 – 06.

Σύμφωνα με τα όσα μας ανέφεραν οι άνθρωποι της Πελασγιώτιδας, η κατάκτηση του πρωταθλήματος στον 5ο όμιλο και το τρόπαιο είναι αφιερωμένο στον άτυχο ποδοσφαιριστή του συλλόγου, Χρήστο που περνά δύσκολες στιγμές…

Όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο για να απολαύσουν το παιχνίδι ανάμεσα σε Πελασγιώτιδα και Δόξα Ομορφοχωρίου αλλά και να γιορτάσουν την ιδιαίτερη στιγμή για την ομάδα του Κώστα Μπακατσή, είδαν συνολικά οκτώ γκολ.

Αρχικά, στο 2ο μόλις λεπτό ο Γούργος έκανε το 0 – 1 για τη τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα της Πελασγιώτιδας, ενώ στο 7′ ο Μούτος έκανε δύο τα τέρματα για τους «ασπρόμαυρους».

Δέκα λεπτά αργότερα, η Δόξα Ομορφοχωρίου μείωσε σε 1 – 2 με ένα πολύ ωραίο σουτ του Ροδίτη και στο 22ο λεπτό ο Σφέτσος πέτυχε την ισοφάριση του σκορ και το 2 – 2.

Στο 35ο λεπτό η Πελασγιώτιδα μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Τσιγγάνη αυτή τη φορά να βρίσκει δίχτυα, ενώ στο δεύτερο μέρος και στο 59′ ο Ποτός κέρδισε πέναλτι και ο Πράπας πέτυχε το 2 – 4.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Τσιγγάνης διπλασίασε τα τέρματα του και διεύρυνε το σκορ σε 2 – 5, ενώ στο 72ο λεπτό ο Σφέτσος κέρδισε τον Τζήμα με σουτ από θέση βολής και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δόξα Ομορφοχωρίου: Μπίτης, Ροδίτης, Μπουτακίδης, Χατζηστεφάνου, Παγκράτης, Τζαλαμπύρας, Μαξιμιάδης, Ράγια, Ρουμολίνο, Σφέτσος, Τσάτο.

Πελασγιώτιδα Λάρισας (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Λαζαρίδης, Γούργος, Χατζηκαμαγιάννης, Πατσώνης, Γελαλής, Ζιούστης, Τσιγγάνης, Μούτος, Δαμασιώτης, Ποτός.

Ντελέζος Ι., Κοτούμπας Ν., Κοντογιάννης.