Σταμάτησαν στα πέντε οι Αμπελόκηποι!

Την επιστροφή στις νίκες πανηγύρισαν σήμερα το απόγευμα οι Αμπελόκηποι, καθώς επιβλήθηκαν του Μεσοχωρίου με 5 – 1 για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄τοπικής κατηγορίας.

Το συγκρότημα του Νίκου Αλεξούλη επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες κι έτσι έφθασε τους είκοσι οκτώ βαθμούς, ενώ από την άλλη, το συγκρότημα του Χάρη Νούσια έμεινε στους είκοσι πέντε πόντους ύστερα και από την αγωνιστική αυτή.

Την αρχή έκανε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αποστόλης Τσιάμπας με εξαιρετικό τελείωμα μετά από την κάθετη πάσα του Βασίλη Τριτάρη, ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους και πάλι με σκόρερ τον Αποστόλη Τσιάμπα.

Επτά λεπτά μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος για τους γηπεδούχους, η ομάδα του Χάρη Νούσια απείλησε με τον Γκαραβέλη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μαξιακούλη.

Στην επανάληψη τώρα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0, με το σουτ του Γιώργου Λεσάι, ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντίνου Βελλή.

Η μείωση του σκορ από το Μεσοχώρι ήρθε στο 56ο λεπτό. Ο Γκαραβέλης εκτέλεσε κόρνερ για τους φιλοξενούμενους και ο Ηλίας Τσιάρας από κοντά στο δεύτερο δοκάρι βρήκε δίχτυα και έκανε το 3 – 1.

Στο 73ο λεπτό του αγώνα τώρα, οι Αμπελόκηποι κέρδισαν πέναλτι ύστερα από απόφαση του κ. Νίτσα και ο Λίλι Δόνος σημείωσε το 4 – 1 από την άσπρη βούλα. Τέλος, οκτώ λεπτά πριν την ολοκλήρωση των ενενήντα λεπτών παιχνιδιού, η ομάδα του Γιάννη Αλεξούλη πέτυχε το 5 – 1 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με το γκολ του Γιώργου Λεσάι, ύστερα από την όμορφη πάσα του Βασίλη Τριτάρη.

Α.Ο. Αμπελόκηποι (Γιάννης Αλεξούλης): Μαξακούλης, Καραγιάννης, Καραχάλιος, Δούκας, Τσιόγκας (46΄Σούμπασης), Δόνος Λ., Δόνος Α., Τριτάρης Β., Βελλής (68′ λ.τ. Κωστομοίρης), Τσιάμπας (79′ λ.τ. Θανάς), Λεσάι.

Ελπίς Μεσοχωρίου (Χάρης Νούσιας): Λυκάι, Χαράλαμπος Λέτσιος (68′  Κουγιαγκάς), Φράντζας, Μητούλας, Μαρκούγιας, Κουζιώνης, Γκαραβέλης, Αλιπρασίτης (63′ Καραγιάννης), Τσιάρας, Καλογιάννης (79′ Μουσιός).