Σταμάτησε στα τέσσερα γκολ, απέκτησε απόσταση ασφαλείας!

Επιστροφή στις νίκες για τη Προοδευτική Ανάβρας έπειτα από την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Πύρρο της περασμένης αγωνιστικής, όπου επικράτησε του Παραποτάμου με σκορ 4 – 0!

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ και οι «βυσσινί» με τη νίκη αυτή έφθασαν τους τριάντα οκτώ βαθμούς και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την ισοπαλία του Πύρρου απέναντι στο Ομορφοχώρι, με την Ανάβρα να βρίσκεται στο συν πέντε έπειτα και από αυτή την αγωνιστική.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Αχιλλέα Μάντζιαρη συνεχίζει το πρωτάθλημα με εννέα βαθμούς στη προτελευταία θέση του πίνακα της βαθμολογίας κι ενώ θέλει να κάνει τη δική του προσπάθεια για παραμονή στη κατηγορία.

Μόλις στο 5ο λεπτό η Ανάβρα κέρδισε πέναλτι με τον Γιώργο Καραντώνη. Ο Αντώνης Γκαραλιάκος ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα κι έκανε το 1 – 0, ενώ δέκα λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για τους «βυσσινί» με ιδανικό πλασέ έπειτα από βαθιά πάσα από την άμυνα των γηπεδούχων και το βολέ του Άρη Φιλοκώστα.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 53ο λεπτό, ο Άγγελος Κορδαλής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 με πλασέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, ενώ προς το τέλος της αναμέτρησης ο Ντόντος με δυνατό σουτ από τα σαράντα περίπου μέτρα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Φιλοκώστας (46′ Κούτνας), Μαρκολέφας, Μπούρας, Γεννητσεφτσής, Ντόντος, Σχοινάς (70′ Κόγιος), Καραντώνης, Χονδροδήμος (52′ Κιούσσης), Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Τσαγγαλάς (65′ Ιμπρούσι).

Κεραυνός Παραποτάμου (Αχιλλέας Μάντζιαρης): Μπαρμπαγιάννης, Γραβάνης, Μπούμπουλης Αθ., Ζήκος Γ., Μήλιος, Δελητζάνης, Χατζής, Μητσογιάννης, Βαλώζος, Πιτσιάβας (80′ Λάλας), Χαραμαντάς.