Σταμάτησε στα τέσσερα!

Το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα σε Ανάβρα και Φιλοκτήτη Μελιβοίας βρήκε νικητή την ομάδα της Προοδευτικής με 4 – 0, παιχνίδι το οποίο διεξήχθη για την 11η αγωνιστική της Α΄1 τοπική κατηγορία.

Η ομάδα του Γιώργου Λυκοκώστα επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στη Νέα Πολιτεία και έφθασε τους δέκα οκτώ βαθμούς, με την ομάδα να ανεβαίνει στην όγδοη θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, το σύνολο του Αποστόλη Ευαγγέλου έμεινε στους έξι βαθμούς και τη δέκατη πέμπτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας μετά τη σημερινή ήττα.

Στο 27ο λεπτό ο Κώστας Γιαννουλέας με ωραίο σουτ από θέση βολής κέρδισε τον Παρασκευά Γρηγορίου και έβαλε σε θέση οδηγού στο σκορ την Ανάβρα, ενώ λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ο Γιώργος Καραντώνης με δικό του τέρμα πέτυχε το 2 – 0.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα τώρα, η Προοδευτική ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη, με σκόρερ τον Αντώνη Γκαραλιάκο, ενώ το 4 – 0 που ήταν και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 70ο λεπτό ο Σπύρος Καρπέτης.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Ξύτσας, Χονδροδήμος, Αποστόλου, Γιαννουλέας, Τζαβέλλας, Ριζούλης (65′ Παφίλης), Σχοινάς (60′ Τσαγγαλάς), Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Παπαδόπουλος, Καραντώνης (65′ Καρπέτης).

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Αποστόλης Ευαγγέλου): Γρηγορίου, Πασιάς, Παπαρίζος Μ., Παπαρίζος Ρ. (65′ Κουβαράς), Μυλωνάς, Τσιρογιάννης (80′ Καψάλης Π.), Μάντσι, Καψάλης Γ. (60′ Καραμάνης), Ντούμος (60′ Σκεμπάσης), Δεμέστιχας, Μαλλιάρας.