Σταμάτησε στα τρία το Βλαχογιάννι!

Η Δόξα Βλαχογιαννίου συνέχισε νικηφόρα και στην 9η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας αυτή τη φορά με 3 – 0 της Νέας Πολιτείας.

Με αυτή τη νίκη που πέτυχαν οι γηπεδούχοι, έφτασαν τους 17 βαθμούς και ανέβηκαν στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η Αστραπή Νέας Πολιτείας, έμεινε για μία ακόμη αγωνιστική μακριά από τη νίκη και είναι στη τελευταία θέση με 2 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν απειλητικοί από πολύ νωρίς στο ματς. Μόλις στο 4΄ο Βρασίδας Κοντοθανάσης σούταρε και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι! Όμως το γκολ δεν άργησε να έρθει. Τρία λεπτά αργότερα, πάσα του Δημήτρη Τόλιου στον Βαγγέλη Ζηρδέλη ο τελευταίος με σουτ από θέση βολής έκανε το 1 – 0.

Το Βλαχογιάννι κατάφερε ουσιαστικά να «καθαρίσει» τη νίκη πριν καν τη συμπλήρωση ενός τετάρτου αγώνα. Διότι στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης από πάσα του Δημήτρη Κοντοθανάση ο Θανάσης Λιόλιος με συρτό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά και σε τρίτο τέρμα στο 26΄. Σέντρα του Βρασίδα Κοντοθανάση, κεφαλιά του Γιάννη Ιωαννίδη η μπάλα στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 63΄εκτέλεση κόρνερ του Δημήτρη Κοντοθανάση, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Βαγγέλης Ζηρδέλης και η μπάλα στα δίχτυα για το 3 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι από τη σειρά τους είχαν μία ευκαιρία να σκοράρουν με τον Παυλόπουλο, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Με το 3 – 0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Μπρέλλας, Γεωργατζιάς, Αλεξίου, Σουφχάρας, Ιωαννίδης, Κοντοθανάσης Βρ., Λιόλιος (85′ Λάκης), Θανασούλης (85′ Χαράλαμπος), Ζηρδέλης, Κοντοθανάσης Δ., Τόλιος (80′ Γεωργούλης).

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Θοδωρής Στεργιάδης): Παπαδημητρίου, Ντόκος, Γιαγιάκος, Αλεξανδρής, Παπαμάνος, Μπατζέλας, Κολιοφούτης (55′ Ρουσσάς), Παυλόπουλος, Βαλατσός (46′ Σιάρκος), Κυριάκος (90′ Καλογιάννης), Καλτσάς.