Στα δύσκολα… Περδίκης!

Δύο φορές προηγήθηκε ο Αετός Αμυγδαλέας στη Νέα Πολιτεία, με τους «πορτοκαλί» να ισοφαρίζουν ισάριθμες φορές. Τη λύση τελικά για τα «αετόπουλα» της Αμυγδαλέας, έδωσε στο 82ο λεπτό, ο Σωτήρης Περδίκης!

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της Αμυγδαλέας έμεινε μόνη της στην τέταρτη θέση της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, έχοντας 30 βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα της Νέας Πολιτείας στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα της «μεγάλης» κατηγορίας του Νομού, με μόλις πέντε βαθμούς.

Στο 18′ οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι σε προσπάθεια του Γιώργου Σκουλίδη, για να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ οι φιλοξενούμενοι στο 25′ με κοντινή προβολή του προωθημένου κεντρικού αμυντικού, Ζήση Παραφέστα. Γκολ για το οποίο είχαν απάντηση οι «πορτοκαλί» στο 44′. Ο Γιώργος Σκουλίδης κέρδισε πέναλτι από τον Χατζήνα, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της συνάντησης, κ. Χήτο. Τα γάντια του τερματοφύλακα για τη συνέχεια της αναμέτρησης πήρε, ο Βαγγέλης Λουκανίκας, ο οποίος ηττήθηκε από την άσπρη «βούλα» από τον Τόλη Κατσιάνο, που έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο, 1 – 1.

Στην επανάληψη και στο 65′, ο Άγγελος Αμπατζίδης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιάννη Αντωνόπουλου, έδωσε εκ νέου και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Καπετανόπουλου, με την Αστραπή να έχει και πάλι την απάντησή της. Στο 71′ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Θύμιου Μπέτση, το παιχνίδι ήρθε και πάλι στα ίσια.

Τελικά, το τέρμα που δεν βρήκε απάντηση από τους γηπεδούχους, σημείωσε στο 82ο λεπτό, ο Σωτήρης Περδίκης με κοντινή προβολή, δίνοντας στην ομάδα του, μία παλικαρίσια νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως στην αναμέτρηση ακυρώθηκαν δύο τέρματα για την Αμυγδαλέα με τους Περδίκη και Παραφέστα, με τους φιλοξενούμενους να «φωνάζουν» έντονα για την απόφαση να ακυρωθούν και τα δύο γκολ.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Κουτσογιαννούλης, Βουβουσίρας (85′ Μαναός), Ζήσης, Κατσιάνος, Σιάρκος, Μπέτσης, Καλτσάς, Πράπας (75′ Κιούσσης), Αντωνόπουλος (65′ Σκόμπας), Ασπετάκης (85′ Σιώκας), Σκουλίδης.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Χατζήνας, Περδίκης, Παραφέστας, Ευαγγελούλης, Ντιντής, Κλούρας, Αντωνόπουλος (87′ Ανδριανόπουλος), Τιούτιος (46′ Λουκανίκας), Αμπατζίδης, Καρβούνης (85′ Σάρα), Δημητρέλης (46′ Κορλός).