Στα μπαράζ στο… 90’+3′

Το Μελισσοχώρι ήθελε μόνο νίκη στο παιχνίδι κόντρα στη «Πέλα», κάτι το οποίο και πέτυχε με ανατροπή του σκορ και 3 – 1, και «γκέλες» είτε της Μελίας, είτε της Ανάβρας. Εν τέλει η Προοδευτική «γκέλαρε» και ο Αστέρας πήγε στα μπαράζ μέσω της δεύτερης θέσης.

Ο Αστέρας Μελισσοχωρίου δεν κρατούσε τη τύχη στα χέρια του στη τελευταία αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣΛ, διεκδικώντας με δική του νίκη σε συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων, τόσο την πρωτιά του Ομίλου και την απευθείας άνοδο, όσο και τη δεύτερη θέση των… μπαράζ ανόδου. Εν τέλει τα χαρμόσυνα νέα ήρθαν από την Ανάβρα, εκεί όπου η τοπική Προοδευτική ηττήθηκε στο 90’+3′ από το Χειμάδι, με τον Αστέρα να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση του Ομίλου. Τη θέση όπου οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Το σκορ για τους… αδιάφορους φιλοξενουμένους άνοιξε στο 4ο μόλις λεπτό με πλασέ στη κίνηση ο Μότσι, μετά από σέντρα του Χαραλάμπους, για να ισοφαρίσουν στο 25′ με κεφαλιά του Ζαφειρίου μετά από κόρνερ οι γηπεδούχοι.

Την ολική ανατροπή οι γηπεδούχοι την πέτυχαν στην επανάληψη. Στο 55′ ο Γιώργος Χατζής έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ενώ στο 67′ με πλασέ ο Νούσιας διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1 για τους «ερυθρόλευκους».

Στο 70′ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιάγκα για να κάνουν τα τέρματά τους τέσσερα, με το τελικό σκορ να είναι 3 – 1.

Αστήρ Μελισσοχωρίου (Σπύρος Μούτσιος): Κουκούτσης, Βαλώζος, Γουργιώτης, Λόζος (75′ λ.τ. Καραπέτσας), Αβδουλάς, Αγγελούλης (25′ λ.τ. Χατζής), Σδράλης, Βογιατζής, Ζαφειρίου, Λιάγκας (70′ Τζεμολάρι), Νούσιας.

Πελασγιώτιδα Λάρισας (Βασίλης Δραγατζίκης): Μπίτρας (68′ λ.τ. Ξύτσας), Κιός, Γκαραβέλας Λ., Γκότζος (70′ Τεμπέλης), Μαροσούλης, Γελαλής, Δαμασιώτης, Κατράνας, Χαραλάμπους, Γκαραβέλης Β., Μότσι (72′ Γκαραβέλης Λ.).