Στιγμές Πανθεσσαλικού στο «Γ. Μητσιμπόνας Α΄»

Ποτέ δεν ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα των πλέι-άουτ στο «Γ. Μητσιμπόνας Α΄», εκεί όπου η Λάρισα 2012 στο 62′ βρισκόταν πίσω στο σκορ από την Αστραπή Νέας Πολιτείας με 1 – 2, με τους φιλάθλους, σύμφωνα με μαρτυρίες, να δημιουργούν επεισόδια, κάτι το οποίο οδήγησε την Ανδρομάχη Τσιοφλίκη να διακόψει το παιχνίδι οριστικά.

«Πέτρα» του σκανδάλου αυτής της διακοπής και της γενικής σύρραξης ήταν η επίτευξη του 2 – 1 από πλευράς της Αστραπής, με τις μαρτυρίες να κάνουν λόγο για σοβαρά επεισόδια στη κερκίδα του γηπέδου, επεισόδια τα οποία άφησαν πίσω τους ακόμη και… αίματα!

Οι «οράνιε» ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη κλασσική ευκαιρία στο παιχνίδι για να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κυριάκος γύρισε από αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής στον Βασίλη Φούντα που «στόπαρε» τη μπάλα, αποφεύγοντας με ωραία προσποίηση τον αντίπαλο του και εν συνεχεία «φάτσα» με τον Ιορδανίδη, πλάσαρε δυνατά και διαγώνια αλλά άουτ!

Την… ευκαιρία αυτή δεν έχασαν όμως οι γηπεδούχοι που κατάφεραν εν τέλει να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα πρώτοι στο σκορ με τον Δημήτρη Κίτσιο να περνά και τον Παπαμάνο και από θέση τετ – α – τετ πλάσαρε τον Μπρέλλα στην απέναντι γωνία διαγώνια, κερδίζοντάς τον για τρίτη φορά στη σεζόν (είχε πετύχει και δύο τέρματα στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου πάλι στο «Γ. Μητσιμπόνας Α΄»).

Οι «πορτοκαλί» πιέσαν για την ισοφάριση και τελικά την πέτυχαν πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και με έναν περιπετειώδη τρόπο που βρήκε ευνοημένο τον νεαρό, Μπέτση. Ο Κώστας Καλτσάς εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να οδηγείται απευθείας στο δοκάρι της εστίας του Ιορδανίδη και στην επαναφορά το ριμπάουντ πήρε από κοντά ο Μπέτσης γράφοντας το 1 – 1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη δεν παίχτηκε και πολύ ποδόσφαιρο. Και σε αυτό συνέβαλε η γενική σύρραξη που δημιουργήθηκε στη κερκίδα του «Γ. Μητσιμπόνας Α΄», όταν ο Παντελής Βενέτης έδινε το προβάδισμα στην ομάδα της Αστραπής στο 62ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και… κάτι ο Βασίλης Φούντας έπαιξε ωραία το ένα – δύο με τον Παντελή Βενέτη με τον τελευταίο να βγαίνει σε θέση βολής απέναντι από τον Ιορδανίδη τον οποίο και πλάσαρε διαγώνια στη «κλειστή» του γωνία για το 1 – 2.

Μετά από αυτήν την αρνητική εξέλιξη για τους γηπεδούχους, υπήρξε γενική σύρραξη στην κεντρική και… μοναδική κερκίδα του «Γ. Μητσιμπόνας Α΄», εκεί όπου σύμφωνα με μαρτυρίες φίλαθλος της Αστραπής πανηγύρισε το γκολ των «οράνιε», εξαγριώνοντας τους φιλάθλους των «βιόλα» οι οποίοι δημιούργησαν έναν κακό χαμό με σκηνές απείρου κάλους.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί από την «αρχνόντισσα» της αναμέτρησης κ. Ανδρομάχη Τσιοφλίκη η οποία μαζί με τους βοηθούς της, κ. Δεληγιάννη Αλεξάνδρα και κ. Καραμπούλα Θεόδωρου, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, όπου και λίγη ώρα αργότερα αποφάσισαν την διακοπή του αγώνα οριστικά.

Άγνωστον παραμένει ακόμη όμως τι ακριβώς έχει γραφτεί στο φύλλο αγώνος της αναμέτρησης, το οποίο «έκλεισε» το αστυνομικό μέγαρο της Λάρισας, και εάν αυτό «καίει» την ομάδα της Λάρισα 2012. Για τον λόγο αυτό θα επανέλθουμε με ρεπορτάζ από το τρίτο ημίχρονο… αργότερα.

Λάρισα 2012 (Θοδωρής Στεργιάδης): Ιορδανίδης, Φλώρος Β., Φλώρος Π., Φλώρος Α., Κίτσιος Δ., Κίτσιος Ν., Καρτσαμπάς, Κριεμάδης, Γεωργούλας, Δαλαμπύρας, Γκόλτσιος.

Αστραπή Ν. Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Γιαγιάκος, Σιάρκος, Παπαμάνος, Χασιώτης, Μπέτσης, Καλτσάς, Μπαντζέλας, Φούντας, Κυριάκος, Βενέτης.