Στις καθυστερήσεις «λυτρώθηκε» από τον Λιλολάρι!

Χάρη σε γκολ του Ηλία Λιλολάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα, το Αβέρωφ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι πρωτοπόρων της Α΄1 τοπικής κατηγορίας, καθώς επικράτησε με 3 – 2 του Ολυμπιακού Αμπελιάς!

Το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες που ξεχώριζε από το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής, κέρδισε η ομάδα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα, καθώς στις καθυστερήσεις ο Ηλίας Λιλολάρι για άλλη μία φορά έδωσε τη λύση πετυχαίνοντας το 3 – 2!

Έτσι, το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα έφθασε τους πενήντα βαθμούς με τη νίκη, ενώ η ομάδα των Βαγγέλη Μπρισίμη και Θοδωρή Εμμανουήλ έμεινε στους σαράντα πέντε βαθμούς και τη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο 18ο λεπτό του αγώνα ο Παναγιώτης Μπαρούτας με καρφωτή κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μητσιού «άνοιξε» το σκορ και έκανε το 1 – 0 για τους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Δημήτρη Κουκουλιάφκα συνέχισαν να πιέζουν τους φιλοξενούμενους και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έφθασαν σε δεύτερο γκολ με τον Μπαστούνη με πλασέ από πλάγια θέση μετά από έξοχη αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, στο 50ο λεπτό ο Γρηγόρης Περήφανος μείωσε σε 2 – 1 και ξανά έβαλε την Αμπελιά στο παιχνίδι, ενώ ο Νίκος Κολοβός στο 85ο λεπτό πέτυχε την ισοφάριση του σκορ και το 2 – 2 με διπλή προσπάθεια μέσα στη περιοχή του Αβέρωφ, μετά από ασυνεννοησία του πορτιέρο Μάνου με τον Μπαστούνη.

Ωστόσο, στο τέλος και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της νίκης, με τον Ηλία Λιλολάρι με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Παρλάντζα.

Πάντως, οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς στο 80′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο αρχηγός του Αβέρωφ, Γιώργος Ελευθέρογλου για φάουλ στο χώρο του κέντρου και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γρηγόρης Περήφανος για την Αμπελιά για έντονες διαμαρτυρίες.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Μάνος, Πατρίκης, Μητσιός, Μούτσα, Μπαστούνης, Λιλολάρι, Μπαρούτας (83′ Σγουραλής), Κοτρώτσιος Χ. (46′ λ. τ. Παρλάντζας), Κουσιάς (90’+3′ Δελητζάνης),  Κυριάκος (71′ Ντέκας), Ελευθέρογλου.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Βαγγέλης Μπρισίμης – Θοδωρής Εμμανουήλ): Γεωργούλας Θωμ., Βέης (46’Λαζαρίδης), Σελήνης, Περήφανος, Αγγέλης, Σαΐτης (56′ λ.τ. Κιούσσης), Γεωργούλας Θοδ., Σουλτούκης, Σαμαράς – Καμηλαράκης, Φαρμάκας, Κόκκινος (46΄Κολοβός Ν.).