Στο κυνήγι της κορυφής το Δαμάσι

Νίκη που έπρεπε να κάνει πραγματοποίησε ο Δαμασιακός απέναντι στα Βούναινα με σκορ 3 – 0. Και νίκη που έπρεπε να γίνει καθώς όλα τα φαβορί σήμερα επικράτησαν και η ομάδα του Δαμασιακού ήθελε να παραμείνει στο κυνήγι της κορυφής. Έτσι η ομάδα του Δαμασίου θα κρατήσει ακόμα μία αγωνιστική τη δεύτερη θέση έχοντας 22 βαθμούς, ενώ στα θετικά βρίσκεται η δαιμονιώδης κατάσταση που έχεις ο Λόλας με ακόμα δύο τέρματα που πέτυχε. Από την άλλη παρέμειναν χαμηλά στη 12η θέση έχοντας καταφέρει να συγκεντρώσουν έως τώρα εφτά βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και έχασαν δύο μεγάλες φάσεις με τον Μπουνέ, στο 5′ και στο 12′. Ο ποδοσφαιριστής βγήκε και τις δύο φορές τετ – α – τετ με τον Καραποστόλη, αλλά ο τερματοφύλακας του αρνήθηκε το τέρμα.

Στο 14′ οι φιλοξενούμενοι με έχασαν μία καλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, αλλά του πλασέ του Χατζηλιάδη Χρ. πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μαστροδήμου.

Στο 38′ ο Χατζηθεωδόρου απειλεί εκ νέου με τον Μαστοροδήμο να αποκρούει και ως απάντηση οι γηπεδούχοι ένα λεπτό μετά τιμωρούν με το πρώτο τέρμα τα Βούναινα. Ο Αποστόλης Καλέσης σέντραρε στο πρώτο δοκάρι και εκεί όπου ο “φορμαρισμένος” Λόλας πετάχτηκε και με ωραίο πλασέ στη κίνηση έκανε το 1 – 0.

Προσπάθησαν να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι, αλλά το σουτ του Τσαπράζη Στ. έξω από την περιοχή, ανάγκασε σε μία εντυπωσιακή απέκρουση τον Μαστοροδήμο για να κρατήσει την εστία ανέπαφη.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε να προσφέρει μόνο δύο γκολ στους φιλάθλους που παρακολούθησαν το παιχνίδι. Στο 64ο λεπτό ο Μπουκουβάλας πραγματοποίησε ωραία ατομική ενέργεια περνώντας δύο αντιπάλους του και με ωραίο τρόπο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του για το 2 – 0.

Το τελικό 3 – 0 έκανε και πάλι ο Λόλας με ωραίο σουτ, αφού εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην άμυνα των Βουναίνων.

Δαμασιακός (Χρήστος Λόλας): Μαστοροδήμος (60′ λ.τ. Βίδρας), Τσιάλτας, Καρακάνος, Μπουκουβάλας, Μπακαΐμης, Πρατσίλας, Μπουνές (82′ Λέτσιος Στ.), Μουσιάρης, Καλέσης Απ., Καλέσης Αχ. (75′ Λούτσος), Λόλας.

Α.Ε. Βουναίνων (Νίκος Βλαχούλης): Καραποστόλης, Τσαπράζης Στ., Κουτσιούμης, Ευαγγέλου (78′ Ζερβούλης), Παλάσκας, Ακρίβος, Χατζηλιάδης Χρ. (46′ Σάλτας), Τσιφλίζογλου, Χατζηθεοδώρου, Μερτζανίδης (63′ Παπακώστας), Χατζηλιάδης Κ.