Στο «σπίτι» του είναι αλλιώς…

Την επιστροφή του στη δεύτερη θέση του πίνακα της βαθμολογίας έκανε γνωστή ο Ηρακλής Λάρισας, όπου κέρδισε στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής τη Καρίτσα με σκορ 2 – 0!

Το συγκρότημα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο και με πολλές ευκαιρίες, κέρδισε την ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα κι έτσι επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας έχοντας είκοσι τρεις βαθμούς.

Η λαρισινή ομάδα κατάφερε και πάλι στο γήπεδο της να σημειώσει νίκη και να πανηγυρίσει τόσο την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα, όσο και την επικράτηση απέναντι στο σύνολο του Μιχάλη Ζιώγα!

Αυτή, ήταν και η τέταρτη νίκη στο γήπεδο της Νεάπολης για το συγκρότημα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου, καθώς προηγήθηκαν αυτές απέναντι σε Θησέα Αγριάς, Δία και Μετέωρα.

Από την άλλη, η Καρίτσα που δεν απείλησε ιδιαίτερα στο εν λόγω παιχνίδι, έμεινε στη τρίτη θέση της βαθμολογίας με είκοσι ένα βαθμούς.

Στο 28ο λεπτό ο Ηρακλής Λάρισας πήρε προβάδισμα στο σκορ χάρη σε κεφαλιά του συνήθη «ύποπτου», Γιώργου Κακαβίτση στο πρώτο δοκάρι από την εκτέλεση κόρνερ του Θάνου Γιαννακόπουλου!

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και στο 43′, ο Γιάννης Χρηστίδης απείλησε με σουτ από τα πλάγια και ο πορτιέρο της Καρίτσας, Ράντος έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56′ ο Αλεξίου πλάσαρε και είδε τη μπάλα να περνά άουτ, όπως την ίδια κατάληξη είχε και η ευκαιρία του Πέτρου Ψωμολιά στο 58′.

Πέντε λεπτά μετά, ο Κυρτέγος είχε διπλή προσπάθεια στο δοκάρι της εστίας του Τάσου Παπαγιάννη, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Γιάννης Χρηστίδης έκανε δύο τα τέρματα για τον Ηρακλή με κοντινό πλασέ και διαμόρφωσε έτσι το τελικό σκορ.

Τέλος, στο 81ο λεπτό ο Αουρέλ Τσακάλι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Πέτσα και οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο…

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου (78’ Αθανασιάς), Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (89’ Γκιουρσάνης), Μανιώτης, Κακαβίτσης (91’ Μουξιός), Ζαφειρίου (86’ Τάρτας), Νάστας.

Καρίτσα (Μιχάλης Ζιώγας): Ράντος, Δαλαμήτρας (79’ Συράκος), Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λάγδαρης, Ζαφειρίδης (73’ Οικονόμου), Γκίκα (6’ λ.τ. Κόστα) Δημητρουλόπουλος (61’ Στίκος), Βουκομάνοβιτς, Κυρτέγος, Αλεξίου.

Πέτσας, Μπάλας, Σταφυλάς (ΕΠΣ Τρικάλων).