Συγκλονιστικό φινάλε στη Φαλάνη, πήρε τη πρόκριση ο Ηρακλής Λάρισας!

Έχοντας τα τελευταία συγκλονιστικά λεπτά στο παιχνίδι, ο Ηρακλής Λάρισας είναι αυτός που πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΝ Λάρισας, καθώς κέρδισε τον Σμόλικα Φαλάνης με σκορ 1 – 2 στις καθυστερήσεις!

Το συγκρότημα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και το τέρμα που έκρινε τη συνάντηση στις καθυστερήσεις, πανηγύρισε τη πρόκριση στους «8» και συνεχίζει στο θεσμό.

Από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη προσπάθησε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και να προκριθεί εκείνη στην επόμενη φάση, όμως δεν τα κατάφερε και στρέφει τα βλέμματα της στο φετινό πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας του Νομού μας.

Στο γήπεδο υπήρχε πολύ δυνατός αέρας και αυτό δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων να παρουσιάσουν αυτό που ήθελαν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Στα του αγώνα, ο Θύμιος Μπέτσης στη πρώτη καλή ευκαιρία σούταρε από πλάγια θέση και δεξιά στο 18ο λεπτό, όμως ο Τάσος Παπαγιάννης αντέδρασε εντυπωσιακά και έδιωξε μακρυά.

Στο δεύτερο μέρος και στο 57′, ο Ηρακλής Λάρισας πήρε προβάδισμα στο σκορ με την εκτέλεση του Γιάννη Χρηστίδη και τη προσπάθεια του Κώστα Κολοβού να διώξει από την άμυνα του Σμόλικα σημειώνοντας αυτογκόλ για το 0 – 1.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Παναγιώτης Ηλιόπουλος απάντησε με κεφαλιά μέσα στη περιοχή του Ηρακλή, όμως δεν βρήκε στόχο και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τάσου Παπαγιάννη.

Στο 77ο λεπτό ο Θάνος Γιαννακόπουλος βρήκε τον χώρο και σούταρε, όμως ο έμπειρος αριστερός οπισθοφύλακας είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Γιάννη Γραβάνη.

Φθάνοντας προς το φινάλε του αγώνα, η αγωνία έφθασε στο κατακόρυφο. Και αυτό διότι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κώστας Κολοβός εξιλεώθηκε για το αυτογκόλ στο 57′ και πέτυχε την ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 με κοντινό πλασέ.

Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν συγκλονιστικά λοιπόν και ο Γιώργος Κακαβίτσης είναι αυτός που έκρινε το εισιτήριο για τους «8», καθώς με δικό του τέρμα χάρισε τη πολυπόθητη πρόκριση στην ομάδα του Ηρακλή Λάρισας με το τελικό 1 – 2!

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Γκατζούρας, Τσιρογιάννης (59′ Σκούπρας), Κολοβός, Ζαμπέτας, Λάλλος, Μολάς, Ηλιόπουλος (71′ Γουλούλης), Μπέτσης (84′ Χασιώτης), Πίρε (59′ Γκατζούλης), Κακαζούκης.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Αθανασιάς, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (86′ Μουξιός), Μανιώτης (42′ λ.τ. Ζαφειρίου), Κακαβίτσης, Νάστας, Γκιουρσάνης.